avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1724 soluții astăzi
Forum Activitate mioara andrei

Activitate mioara andrei

Vă voi urma sfatul, domnule avocat ! Răspunsul dumneavoastră mi-a dat curaj. Multumesc .
Mioara Andrei
Va multumesc pentru raspuns, doamna avocat.
Mioara Andrei
Am 50 de ani. Necăsătorită (divortata). Lucrez în învăţământ de 30 de ani. În oraşul în care am domiciliul stabil, lucrez de 22 de ani. De-a lungul anilor, am cerut o locuinţă de la Primărie. Înainte de 1989 şi după aceea câţiva ani am tot fost amânată pe motiv că am unde locui deoarece părinţii mei aveau un apartament. ( În acel apartament mai locuieşte încă un frate, are şi copii). Apoi am împlinit 35 de ani. Nu am mai putut beneficia de nici un ajutor. Mi se spune ca aş avea o şansă dacă aş fi caz social. Am serviciu, am salariu, nu pot fi caz social.
Am stat cu chirie aproape întreaga perioadă în care am lucrat (cei 30 de ani). N-am deţinut, sub nicio formă, o locuinţă).
Există vreo posibilitate (legală) să primesc de la Primărie un lot de casă (aşa cum primesc tinerii) ca să-mi construiesc o locuinţă(cu credit ipotecar) ? Sau o garsonieră; sau un teren în concesiune...... sau orice alt ajutor.... pentru că singură nu mă descurc .
Vă mulţumesc mult pentru orice sugestie.