avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Activitate mariposa

Activitate mariposa

Răspuns la discuția Medic de familie
deci in 2006 sotul meu a lucrat 3 luni respectiv sep;oct;noi,iar in 2007 din august-feb 2008 a lucrat cu o firma serioasa cu contract si cu plati la zi.Drept dovada figureaza cu venituri realizabile pe ultimi 5 ani deci este bun de plata retroactiv.Casa de asigurari din Cluj cand mergi la ei trebuie sa duci niste acte(un dosar)cu tot inclusiv si cel mai inportant de la Ad.Financiara,iar daca esti curat fara nici un venit in urma cu 5 ani adica 2008(luna in curs)-2003 platesti retro doar cu 6 luni +penalitati daca ai lucrat in acesti 5 ani 1 luna platesti retro cu 5 ani+penalitatiX-(,desi nu ai beneficiat de nici o aspirina compensata
Răspuns la discuția Medic de familie
Buna ziua.In anul 2002 luna August am nascut-o pe fetita mea in Spania ,acolo am primit bani de maternitate 4luni,dupa cele 4 luni eu am fost nevoita sa vin in tara deoarece am facut in urma cezarianei o hernie si singura nu mai put-am sa am grija de fetita ,sotul fiind la munca de dimineata pana seara, medici de acolo m-au programat pentru operatie pe 2003,asa ca inainte de operatie ca sa beneficiez de concediu medical eu m-am intors in Spania si m-am angajat .In 2003 luna Noiembrie am fost operata(gratis)si pana Mai 2004 eu am beneficiat de concediu medical dupa care in Septembrie acelasi an m-am inscris la scoala postliceala Babes din Cluj.Eu personal nu am lucrat in romania din 1996 si nu am avut nici un venit ,fapt ce am dovedit si la casa de asigurari,dar trebuie sa platesc in urma cu 6 luni +penalitati.Sotul meu reantors in tara s-a angajat si au trecut 8 luni de cand lucreaza cu contract in Ro.si am crezut ca daca el a lucrat peste 6 luni si sa platit asigurarile poate sa-si ia el un medic de fam si sa beneficiez si eu ca sotie,dar bomba ,datorita faptului ca el lucreaza de atata timp si in urma cu 5 ani el figureaza cu venit in Ro.adica 2008-2007-2006 etc trebuie sa plateasca retro pe 5 ani +penalitati deci vreo 3500 ron.Ca noi sunt multi !!!!!si multi au platit!!
Răspuns la discuția Medic de familie
Am adus dovada ca nu am nici un venit si urmez o scoala postliceala de 3 ani,dar asta nu ma ajuta cu nimic ,eu trebuie sa platesc in urma cu 6 luni +penalizarii pentru a-mi elibera dreptul de a avea un medic de fam.E hotie ,e furt din buzunarul meu pe fata cu tupeu.TRAIASCA ROMANIA =D>
Buna ziua la toata lumea.E foarte frumos cum este scris "sa schimbam inpreuna legea"dar din nefericire cred ca suntem toti un Don Quite!!!As avea o intrebare si mi-ar place sa si primesc un raspuns.Daca un om de rand ar face o evaziune sau ar fura statul ar fi pedepsit ca infractiune !!nu??dar daca te fura statul cum se numeste oare??Ma numesc Heghes Eniko si sunt din Turda Jud Cluj,am fost plecata in strainatate din 1998 acolo am lucrat cu acte in regula acolo am nascut am fost si operata,am avut un medic de familie.Din 2005 sunt in RO m-am intors cu familia si cand am dorit sa ma inscriu la un medic de familie mi se spune ca trebuie sa platesc in urma cu 5 ani adica din 2000 taxele desi eu am platit in Spania unde dealtfel am beneficiat de serviciile medicale,ei bine nu am fost deacord sa platesc eu ceva ce defapt nu am folosit,dar nici medic nu am avut,acum sa schimbat legea si imi cer bani retroactiv pe 6 luni adica vreo 300 Ron dar defapt pentru ce sunt bani astia???ca eu nu inteleg,oare nu e furt pe fata ??unde este legea care protejeaza omul??In acesti 3 ani eu am fost eleva la o scoala postliceala sanitara,nu este nici o lege ca daca nu ai avut nici un venit in acest timp si ai facut un curs sa fi scutit de platile [u]retroactive care defapt eu nu le vad fondate si nu inteleg de ce sa platesti ceva ce nu a existat!!!eu vreau sa platesc dar din momentul ce te inscrii la un medic!!Va rog sa-mi dati un raspuns sincer mi-ar place sa dau ministerul de sanatate in judecata si sa le aratam ca noi defapt existam ca persoane si nu suntem doar niste taxe.
Si eu am un nenorocit de caine ce latra in bloc la partersi credeti-ma nu vede nici o pisica,stapana il lasa demulte ori noaptea singur ca merge la servici si nu doar ca latra ci urla mai ceva ca lupii si nu pot face nimic,am incercat sa vorbim cu ea dar injura si nu poti ajunge la un dialog civilizat,are vreo 50 de ani si e singura ii place si sticluta desi lucreaza pe salvare in Turda e foarte recalcitranta cand incerci sa-i spui .La mine in bloc sunt mai multi batrani si ori sunt surzi ori mai degraba se gandesc ca poate pica la mana ei sa le mai faca o injectie si tac si rabda.Iarba e plina de excremente de caine ,usa de la intrarea blocului cand sa pus de termopan la doua zile la zgariat tot ca il lasa liber si sare pe usa e un caine schnauzer urias si va spun face ravagii si ce e mai grav cand iasa afara il atata pe copii si politia o tot avertizeaza doar si nu se rezolva nimic.Asa ca sa nu dormi noaptea intreaga ca latra un rahat de caine sincer nu te mai uiti la ei prea gales.