avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate Cristinada

Activitate Cristinada

Multumesc frumos!
Inainte de ”rata” din noiembrie i-am spus ca voi apela la un avocat daca nu imi da banii si a spus ca nu am cum sa demonstrez ca nu mi-a dat deja banii (desi conversatiile arata ca isi recunoaste datoria si ca mi-a platit doar o rata de 300), ca nu am martori si ca in tribunal va declara ca i-am dat banii de bunavoie.
Credeti ca dovezile pe care le am ar fi suficient de solide pentru a avea castig de cauza?
Are salariu, apartament, masina.
Buna seara,
as dori sa stiu daca am destule probe pentru a putea recupera datoria. Daca da, ma sfatuiti sa actionez in instanta sau sa contractez o firma de recuperare datorii?
In martie 2019 am imprumutat o persoana cu 6000 ron. Suma a fost utilizata pentru a lichida un contract de amanet pe care aceasta persoana il semnase cu o firma. Eu am efectuat plata prin contul bancar, online, avand dovada platii in obiectul careia am specificat ”plata contract nr. X pe numele Y”.
In plus, de atunci am zeci de conversatii cu persoana respectiva, in care aceasta recunoaste datoria, promite ca mi-o va inapoia integral. In noiembrie 2019 am convenit ca va plati o rata lunara (prin banca) de 300 lei, pe fiecare data de 10 a lunii (conversatie whatsapp pe care o am). Am primit in cont prima rata de 300 ron, cu obiectul ”prima rata”, deci recunoscand astfel ca nu mi-a dat alti bani. De atunci, nimic...si nu mai raspunde la telefon.
Credeti ca am vreo sansa de a recupera ceva?
Multumesc frumos!

Cristina