avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1688 soluții astăzi
Forum Activitate mike2467

Activitate mike2467

Teoretic asa ar trebui, insa pe platforma conectx apare ca expirat, ceea ce ma impiedica din a depune o cerere de scoatere din evidenta fiscala.
Reinnoire buletin in izolare covid.

Buna ziua, in urma cu 2 zile am fost gasit positiv covid deci, obligat la auto-izolare pentru 14 zile.

Buletinul mi-a expirat inainte de a contacta virusul si am nevoie sa il re-innoiesc cat mai repede pentru a putea depunde niste cereri online la Directia de Taxe si Impozite.

Stiu ca organele competente pot face poza, etc acasa pentru persoane "nedeplasabile". Situatia acuala imi poate oferi acest statut incat sa nu fiu nevoit sa astept terminarea perioadei de izolare?

Totodata, mai am si alte probleme de sanatate care nu vor disparea dupa cele 14 zile si care imi ingreuneaza deplasarea, insa nu sunt certificate.
Răspuns la discuția loc de parcare imprumutat
Este publica, cu loc inchiriat de la primarie. Aceste acte de nesimtire se tot intampla de mult timp, insa doamna este in varsta si nu s-a complicat. De curand, mi-a spus ca pot parca acolo din moment ce ea nu mai doreste sa tina masina pe locul ei platit, din cauza comportamentelor despre care am povestit. Din pacate, eu nu am nici un drept de a chema politia locala, asta trebuie sa faca ea in calitate de proprietar. Intrebarea mea era alta pe care o repet: dpdv legal, nesimtitul are legea de partea lui sau nu? Ma pot trezi cu masina risicata din moment ce acel loc nu este al meu?

Răspuns la discuția loc de parcare imprumutat
pai am.. sunt 2 locuri trasate si date spre inchiriere... problema este ca sunt inghesuite.. si daca e o masina mai mare si nici cu parcarea nu te descurci (cum e cazul vecinului tare in gura) atunci iesi si intrii cam greu din masina..si face scandal ca nu am ce sa caut acolo... dar ori ca este masina mea, ori ca este a vecinei care ma lasa acolo... spatiul este acelasi

gi-jane2 a scris:

pai mai aveti loc sa parcati si dvs ?

Buna ziua. Am si eu o disputa cu un vecin legat de locul de parcare. Situatia sta in felul urmator: locul de langa el este a unei vecine cu care sunt in bune relatii. Acest nesimtit de langa parcheaza aiurea, cateodata si pe locul ei. Vecina mea a renuntat in a mai parca acolo din cauza daunelor provocate de celalalt vecin, si-a mutat masina pe trotuar, si acest nesimtit s-a invatat ca locul este liber si parcheaza jumate pe el pt ca nu are loc sa iasa din masina. E adevarat ca locurile sunt inghesuite dar asta e alta discutie. Intrebarea este.. dpdv legal, poate face ceva impotriva mea? Eu parchez acolo cu acordul vecinei pt ca am o masina veche si nu ma doare sufletul de eventuale indoituri in usa sau zgarieturi.