avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1767 soluții astăzi
Forum Activitate justis

Activitate justis

in cazul in care la proces vreau sa imi skimb unele detalii din declaratia data pana atunci pot intra la marturie mincinoasa? multumesc #-o
Răspuns la discuția vatamare corporala grava
hmmmm....am sa iau in considerare si sa raman cu certificatul ml actual astfel incat sa ramana la vatamare corporala simpla#-o
multumesc
Răspuns la discuția vatamare corporala grava
ma pot constitui ca parte civila incat sa obtin daune, sper
am inteles ca probabil li se va da inchisoare cu suspendare pt vat corp grava (in functie de fiecare pt ca is mai multi si daca mai au cazier)
Răspuns la discuția vatamare corporala grava
am suferit o agresiune in urma careia am certificat ml de 30 zile. Dar dupa scoaterea gipsului de la mana, un deget a suferit o malfolmare ireparabila (slutire) si de asemenea functionalitatea acestuia a fost afectata putin. Astfel am de gand sa ma duc la medic sa modifice certificatul pt a intra la vat corp grava. In acelasi timp as dori o impacare a partilor (nu prea as opta pt impacare dar totusi e o varianta) insa de la politie mi sa spus k in cazul vat corp grave nu mai exista calea impacarii. As vrea sa fiu cat mai bie informat pt a lua decizia optima
Va multumesc
Răspuns la discuția vatamare corporala grava
puteti sa-mi explicati si optiunea de a ma constitui ca parte civila (sau ceva de genu) va rog
Răspuns la discuția vatamare corporala grava
eu sunt partea vatamata :(
in caz de vatamare corporala grava se poate da ca pedeapsta inchisoare cu suspendare? Sau mai bine zis care poate fi pedeapsa minima? Poate exista impacarea partilor in caz d vatamare corporala grava sau odata ce aceasta este stabilita d catre politie se ajunge neaparat la proces implicit condamnare?