avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1320 soluții astăzi
Forum Activitate andreea_0103

Activitate andreea_0103

Va mulțumesc pentru răspuns! Toate cele bune.
Buna ziua! Am o mare nedumerire... Am lucrat la o companie din oct 2017 pana în februarie anul acesta cu contract pe perioada determinata. Am avut 4 prelungiri de 6 luni, una de 3 luni și una de 1 lună. In ian anul acesta am anunțat ca sunt însărcinată iar la 2 sapt după mi s-a comunicat ca de la începutul lunii febr nu mi se va mai prelungi contractul de munca. Eu am primit de la medicul ginecolog certificat pt concediu de risc maternal și cu el am mers la medicina muncii care mi a făcut raportul și mi-a dat pt angajator o informare de intrare în Concediu de risc maternal pe care acesta nu a dorit sa o semneze și sa o ia la cunostiinta. Întrebarea mea este: Mie contractul de munca îmi înceteaza azi în data de 8 februarie, eu începând cu data de 6 februarie am intrat în concediu de risc maternal, angajatorul susține ca el îmi va plăti doar 2 zile din el pe motivul ca mi se termina contractul... Am înțeles ca în situații speciale cum ar fi concediu risc maternal, prenatal, postnatal nu au voie să nu iti facă prelungire din pct de vedere legal, menționez ca firma nu se închide și ca încă are angajati. Ce pot sa fac mai departe? Va mulțumesc