avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate justaques

Activitate justaques

Acum un an am fost prins cu trafic de droguri de risc (international) si pedepsit cu 1 an si 9 luni de inchisoare cu suspendare. Acum o luna un prieten de al meu care vindea a fost prins si am primit si eu citatie sa ma prezint ca si suspect la o audiere (in dosarul prietenului meu) pentru cumparare si detinere de drog de risc pentru consum propriu de mai multe ori.
Am vorbit deja cu un avocat care a zis ca sunt intr-o mare belea. Cand am fost la DIICOT (audierea a fost amanata ca vroiam un avocat platit) ei au zis ca nu am de ce sa imi fie frice ca nu am facut ceva grav si nu va ajunge oricum in instanta acest caz (al meu) ca sa imi revoace pedeapsa cu suspendare. Acest lucru sincer nici nu am inteles, cum poate cazul meu sa nu ajunga la instanta daca declaratia mea va ajunga 100% la cazul prietenul meu in instanta. Sau doar m-au mintit?
In legile despre revocare suspendari zice ca pentru revocarea suspendari trebuie ca instanta sa pronunta o pedeapsa cu inchisoare pentru infractinuea cea noua. Cea ce mi se pare aproape imposibil din cauza ca in cazul meu au fost vreo 8 persoane care au incalcat aceasta lege (cumparare, detinere si consum propriu pentru drog de risc) si nu ca nu au primit pedeapa cu inchisoare dar nici macar amenda penala.
Ce au zis la DIICOT si ce zice legea (+experienta mea) adica ca nu ar trebui sa imi fie frica ii contrar cu ce a zis avocatul, de ce?