avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Activitate Intreb_Avocat

Activitate Intreb_Avocat

Am inteles
Si daca imobilul este un teren intravilan? Uzufrucatarul are dreptul de a construi? Banuiesc ca raspunsul e da, avand drepturi depline de folosinta
Am gasit un potential raspuns, dar nu stiu daca este corecta interpretarea.
VIII. Stingerea uzufructului
d) Renunţarea la uzufruct
Punctul.3) Renunţarea la uzufruct poate fi şi tacită, în situaţia unei executări silite, când uzufructuarul va permite ca bunul primit în uzufruct să fie executat de un creditor al nudului proprietar.

Sursa: [ link extern ]
Buna ziua,
Am o intrebare in legatura cu o posibila speta.
Persoana X detine un imobil, iar acesta urmeaza sa fie executat silit. Asupra imobilului persoana Y detine dreptul de uzufruct viager.

Intrebarea mea este:
In cazul in care imobilul se va vinde la licitatie, noul proprietar va avea drepturi depline asupra imobilului sau doar nuda proprietate. Caz in care persona Y va detine in continuare dreptul de uzufruct asupra imobilului, corect?

In publicatia de licitatie este mentionat: "Imobilul se vinde liber de sarcini."

Astept raspunsul dumneavoastra.