avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate dimitris

Activitate dimitris

Răspuns la discuția citatie ...ajutor!!
Multumesc " ancaandrei ".

Am fost si am platit toate cheltuielile la zi..mai putin penalizarile ..
Cei de la asociatie au spus sa merg cu chitanta la judecatorie si sa o las acolo fara sa fac intampinare.
Aici am intrat la banuieli ..pentru ca pe citatie scrie ca sint obligat sa fac intampinare.

Am intrebat la asociatie despre suma de penalizari .Eu am cumparat apartamentul acum 6 ani si penalizarile erau de la vechiul proprietar(asta am observat dupa ce m'am mutat).In contractul de vinzare cumparare nu scrie nimic de penalizari.Cand am fost si am facut scandal la asociatie (cand am vazut penalizarile) ei mi-au spus ca nu trebuie sa i'mi fac griji de penalizari ca oricum alea nu se platesc si totusi acum am vazut ca sant trecute si alea in cererea de trimitere judecata.

Cum ma sfatuiti ? Oare e indicat sa vorbesc cu un avocat sa ma reprezinte in proces ? Mentionez ca suma pentru care am fost dat in judecata a fost de 1100 RON , iar penalizarile de 1900 RON.

La intampinare anexez originalul la chitanta sau copie ?

Pot fi penalizarile mai mari decat suma datorata ?

Multumesc anticipat .
Răspuns la discuția citatie ...ajutor!!
Multumesc " top dan "
Daca fac intampinare si anexez copia chitanta la intampinare trebuie sa merg si la proces ?
La inatampinare anexez copia sau originalul la chitanta ?
Trebuie sa i-mi iau avocat ?


.........................................................................................................................................................

impotriva susmentionatei cereri in judecata, pe care va rog sa o respingeti si sa il obligati pe reclamant sa-mi plateasca cheltuielile de judecata.

Motivele intampinarii sunt urmatoarele:

In fapt……………………..

In drept, inteleg sa invoc urmatoarele exceptii procesuale () si sa formulez urmatoarele aparari de fond.

In sprijinul intampinarii inteleg sa folosesc urmatoarele dovezi…………..

Martorii pe care ii propun spre a fi audiati sunt urmatorii:


Am vazut pe net cum arata formularul .. la Motivul intampinarii scriu "solicit respingerea somatiei de plata intrucit creanta pe care o are asociatia nu mai este certa. " ?



Multumesc anticipat
Am primit acasa o citatie in calitate de debitor in proces cu asociatia de proprietari in calitate creditor pentru Fond -somatie de plata . Am un obicei prost platesc cheltuielile de 2 ori pe an(la zi) ca nu prea am timp sa merg la asociatie.
In citaite scrie ca am obligatia sa fac intampinare cu 5 zile inainte.
Eu am de platit datoria de xxx lei + penalizarea de xxx lei.
Daca platesc mine la zi datoria fara sa platesc penalizarile trebuie sa mai fac intampinare ?
Cum ma sfatuiti sa procedez ? Procesul e peste 2 saptamani .

Multumesc anticipat