Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... citatie ...ajutor!!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

citatie ...ajutor!!

Am primit acasa o citatie in calitate de debitor in proces cu asociatia de proprietari in calitate creditor pentru Fond -somatie de plata . Am un obicei prost platesc cheltuielile de 2 ori pe an(la zi) ca nu prea am timp sa merg la asociatie.
In citaite scrie ca am obligatia sa fac intampinare cu 5 zile inainte.
Eu am de platit datoria de xxx lei + penalizarea de xxx lei.
Daca platesc mine la zi datoria fara sa platesc penalizarile trebuie sa mai fac intampinare ?
Cum ma sfatuiti sa procedez ? Procesul e peste 2 saptamani .

Multumesc anticipat
Indiferent daca platiti sau nu suma datorat asocitatiei trebuie sa faceti intimpinare pe care o puteti depunjhe la registratura judecatoriei in termenul stabilit in citatie, In cazul in care platit datoria dar fara penalitatile aferente puteti solicita respinfgerea somatiei de plata intrucit creanta pe carew o are asociatia nu mai este certa.
Multumesc " top dan "
Daca fac intampinare si anexez copia chitanta la intampinare trebuie sa merg si la proces ?
La inatampinare anexez copia sau originalul la chitanta ?
Trebuie sa i-mi iau avocat ?

.........................................................................................................................................................

impotriva susmentionatei cereri in judecata, pe care va rog sa o respingeti si sa il obligati pe reclamant sa-mi plateasca cheltuielile de judecata.

Motivele intampinarii sunt urmatoarele:

In fapt……………………..

In drept, inteleg sa invoc urmatoarele exceptii procesuale () si sa formulez urmatoarele aparari de fond.

In sprijinul intampinarii inteleg sa folosesc urmatoarele dovezi…………..

Martorii pe care ii propun spre a fi audiati sunt urmatorii:

Am vazut pe net cum arata formularul .. la Motivul intampinarii scriu "solicit respingerea somatiei de plata intrucit creanta pe care o are asociatia nu mai este certa. " ?

Multumesc anticipat
Nu va obliga nimeni sa mergeti la instanta, insa este necesar sa atasati dovada platii, si o mica sugestie,, solicitati respingerea somatiei intrucat suma NU este certa, nu pentru ca NU mai este certa; chiar si in aceste conditii somatia se poate admite partial, adica sa va oblige la plata penalitatilor plus cheltuieli de judecata; iar faptul ca Asociatia detine o creanta devine si mai vizibil prin faptul ca recunoasteti achitand debitul principal; ar fi de preferat sa achitati debitul cum doriti dvs si sa contestati penalitatile, pe motiv ca ar fi eronat calculate, dati un exemplu si astfel aveti mai multe sanse; dar, somatia chiar respinsa, vi se poate inainta actiune pe dreptul comun, prin care Asociatia sa solicite obligarea dvs la plata penalitatilor; si este posibil sa platiti asadar de 2 ori cheltuielile de judecata. Pentru a nu va prezenta la dosar, solicitati tot prin intampinare judecarea cauzei in lipsa.

ContSters54829, utilizator
Multumesc " ancaandrei ".

Am fost si am platit toate cheltuielile la zi..mai putin penalizarile ..
Cei de la asociatie au spus sa merg cu chitanta la judecatorie si sa o las acolo fara sa fac intampinare.
Aici am intrat la banuieli ..pentru ca pe citatie scrie ca sint obligat sa fac intampinare.

Am intrebat la asociatie despre suma de penalizari .Eu am cumparat apartamentul acum 6 ani si penalizarile erau de la vechiul proprietar(asta am observat dupa ce m'am mutat).In contractul de vinzare cumparare nu scrie nimic de penalizari.Cand am fost si am facut scandal la asociatie (cand am vazut penalizarile) ei mi-au spus ca nu trebuie sa i'mi fac griji de penalizari ca oricum alea nu se platesc si totusi acum am vazut ca sant trecute si alea in cererea de trimitere judecata.

Cum ma sfatuiti ? Oare e indicat sa vorbesc cu un avocat sa ma reprezinte in proces ? Mentionez ca suma pentru care am fost dat in judecata a fost de 1100 RON , iar penalizarile de 1900 RON.

La intampinare anexez originalul la chitanta sau copie ?

Pot fi penalizarile mai mari decat suma datorata ?

Multumesc anticipat .
dimitris, utilizator
Anexati copie. Da, cred ca ar fi indicat sa mergeti cu actele pe care le aveti la un avocat, apoi sa vedeti de cand curg acele penalitati, ca nu mai pot fi cerute pe 6 ani, ce dumnezeu!
Mergeti cu cererea la un avocta, ca imi pare ca o sa aveti probleme si cu intampionarea... Cum sa scrieti la motive ca solicitati respingerea, asta scrie deja un rand mai sus! Acolo scrieti... motivele pentru care faceti acea solicitare!
Nu stiu cat de clara am fost.

Daca se respinge somatia, anca, nu mai plateste omul cheltuieli... :slap: