avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... citatie ...ajutor!!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

citatie ...ajutor!!

Am primit acasa o citatie in calitate de debitor in proces cu asociatia de proprietari in calitate creditor pentru Fond -somatie de plata . Am un obicei prost platesc cheltuielile de 2 ori pe an(la zi) ca nu prea am timp sa merg la asociatie.
In citaite scrie ca am obligatia sa fac intampinare cu 5 zile inainte.
Eu am de platit datoria de xxx lei + penalizarea de xxx lei.
Daca platesc mine la zi datoria fara sa platesc penalizarile trebuie sa mai fac intampinare ?
Cum ma sfatuiti sa procedez ? Procesul e peste 2 saptamani .

Multumesc anticipat
Buna ziua!
Avand in vedere ca depasiti cu restanta valoarea intretinerii pe mai mult de 3 luni, asociatia va poate chema in judecata pentru recuperarea debitului.
Intampinarea este inscrisul in care dvs. va puteti formula apararea la cererea lor de chemare in judecata.
Aceasta intampinare , pentru a fi luata in consideratie de catre instanta si pentru a putea propune probe in favoarea dvs., trebuie sa fie depusa la dosarul cauzei cu cel putin 5 zile inainte de termenul de judecata in atatea exemplare cate parti potrivnice aveti in proces plus unul pt. instanta ( in cazul dvs. in 2 exemplare)
Daca platiti debitul , insa fara sa platiti si penalitatile, atunci instanta va va obliga prin sentinta numai la plata penalitatilor.
Daca pana la data solutionarii dosarului platiti intreaga suma (debit + penalitati), puteti depune copia chitantelor aferente la dosar, sub forma de probe, iar instanta va respinge cererea ca fiind ramasa fara obiect. Veti putea fi totusi obligat la plata cheltuielilor de judecata, in situatia in care asociatia le cere. (asta deoarece procesul a apucat sa fie deschis, din cauza dvs., care ati platit cu intarziere).
Cu stima,
av. Silviu Serban

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dat in judecata pentru restanțe yellow70 yellow70 Am avut o restanță la plata întreținerii de aproximativ 2500 lei cu tot cu penalități pentru care am fost dat în judecată de către asociația de ... (vezi toată discuția)
Intampinare la o cerere de emitere ordonanta de plata Keresztes Keresztes Buna ziua. Societatea pe care o administrez a fost chemat in judecata termen in ianuarie,pentru neplata unei organizatii de drept de autor a unei sume 51 Ron ... (vezi toată discuția)
Imputatia platii, respectiv art.1506-1509 din ncc abeonaaudit abeonaaudit Am urmatoarea speta: Asociatia de proprietari a actionat in instanta un restantier pentru perioada mai 2011 - oct.2014(cerere completatoare aprobata in data de ... (vezi toată discuția)