avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate gyoni8

Activitate gyoni8

Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
orologiu
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
tact
buna,
Am castigat in instanta anularea unui proces verbal de contraventie si s-a dispus si restituirea amenzii platite.
Unde si cum pot sa-mi ridic banii?
Merci ..
Poate aveti si un model de cerere
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
ateu
Buna si La multi ani!
Am un titlu executoriu, un contract comercial investit cu titlu executoriu de o instanta din Romania.
Cum pot sa-l pun in executare in Malaezia?
Contractul e incheiat intre o societate din Romania si una din Malaezia, societatea din Romania este creditor, suma nu e asa de mare, aproximativ vreo 20 000 de USD.
Ce sanse am sa recuperez banii?
Daca ma puteti ajuta va rog sa-mi indicati cadrul legislativ!
Va multumesc!
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
strop
Cod de procedura civila
Art. 181: Calculul termenelor
(1)Termenele, în afară de cazul în care legea dispune altfel, se calculează după cum urmează:
1.când termenul se socoteşte pe ore, acesta începe să curgă de la ora zero a zilei următoare;
2.când termenul se socoteşte pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlineşte;
3.când termenul se socoteşte pe săptămâni, luni sau ani, el se împlineşte în ziua corespunzătoare din ultima săptămână ori lună sau din ultimul an. Dacă ultima lună nu are zi corespunzătoare celei în care termenul a început să curgă, termenul se împlineşte în ultima zi a acestei luni.
(2)Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungeşte până în prima zi lucrătoare care urmează.


freeelis a scris:
Asadar, daca somatia s-a primit pe 5 , contestatia se va putea depune cel mai tarziu in data de 22.

Daca o depune pe 22, e tardiva, prescrisa cum vrei sa-i zici!
De ce incurci omul daca nu stii sa numeri pana la 15?

21 e ultima zi, mai numara din nou 15 zile

pe 21, este ultima zi de depus contestatia ...
21 a lunii in curs, dovada o faci fie cu stampila postei (daca o depui prin posta), sau cu nr de la registratura daca o depui personal.

daca 21 pica sambata ultima zi este pe 23, daca pica duminica, ultima zi este 22

Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
ieri
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
tact