avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 152 soluții astăzi
Forum Activitate IoanaVT

Activitate IoanaVT

Cei de la inmatriculari vor Certificat de la organul fiscal competent, in cazul meu ANAF Prahova pt ca acolo am domiciliul fiscal ( in momentul in care am schimbat domiciliul fiscal a fost schimbat legal, in sensul ca le am dus contractul de inchiriere). Practic, din punct de vedere legal, eu locuiesc efectiv in Prahova, chiar daca domiciliul meu din buletin e in Bucuresti dintotdeauna. Daca as vrea sa ma mut inapoi in Bucuresti cu domiciliul fiscal, trebuie sa depun eu la ei formularul 050 (cum mi au si cerut), ei nu l schimba din oficiu pt ca nu au de unde sa stie daca eu mai locuiesc sau nu efectiv in Prahova (in conditiile in care in buletin era aceeasi adresa din Bucuresti dintotdeauna). Mai mult, parintii mei locuiesc in Ploiesti si as putea oricand sa le cer sa dea o declaratie notariala cum ca locuiesc efectiv la ei (lucru care este adevarat in sensul ca lucrez in Ploiesti si stau mare parte din timp la ei). Asta in cazul in care anaf Prahova s ar sesiza ca nu mai e valabil contractul de inchiriere pe care l am dus acum cativa ani. De asta am zis ca merita sa incerc. Stiu ca am mai luat acum 2 ani ceva de la anaf Prahova (nu mai tin minte ce exact) cand am inmatriculat o motocicleta in Bucuresti si a fost totul ok la inmatriculari (inmatricularea trebuie oricum facuta unde am adresa din buletin). Asta in ideea de a evita sa ma mai lupt cu morile de vant de la sectorul 6.
Va multumesc mult pentru lamuriri, exact asa inteleg si eu lucrurile. Mai este un aspect pe care nu l am mentionat, desi am domiciliul in Bucuresti (in C.I) si voi inmatricula masina aici (cum este normal si legal), domiciliul meu fiscal (de persoana fizica) este in Prahova, am facut cerere acum cativa ani sa l mut pentru ca am locuit efectiv acolo in chirie o perioada si mi era mai usor asa). In situatia data, masina care se inmatriculeaza in Bucuresti dar domiciliu fiscal in Prahova, de unde trebuie sa solicit acest Certificat? Intreb pentru ca cei de la Popa Tatu mi au spus ca trebuie sa depun la ei formularul 050 de modificare de domiciliu fiscal si de abia apoi ar putea sa mi proceseze cererea. In situatia data, eu as prefera sa nu fac acest lucru si sa merg in Prahova unde poate voi da peste oameni mai bine pregatiti intr ale legii care mi vor elibera certificatul fara sa mi solicite sa platesc tva.
Autoturismul este vechi, din 2014 si are peste 50000 km. Firma germana nu aplica tva la marja de profit ci pe toata suma, tva care apare defalcat pe factura si care a fost platit. Mai mult, in contractul de vanzare-cumparare apare scris ca s a achitat tva ul legal de 19%. Ma refeream ca nu sunt persoana fizica impozabila in Romania in sensul ca nu sunt PFI, producator, etc ca sa trebuiasca sa platesc tva la bunurile sh de peste 10000 euro. Am vorbit si cu dealer ul german care mi a dat raspunsul expertului lor financiar care a spus ca pt masina s a aplicat tva, ca eu sunt cumparator privat si ca factura lor este emisa fara erori. Cu toate acestea, ANAF imi cere sa platesc inca o data tva ul care apare clar pe factura si chitanta ca fiind platit.
Am sunat de 10 ori la ei si am fost si personal acolo si mi au spus ca trebuie platit tva ul inca o data, iar eu le am spus ca eu sunt persoana fizica neimpozabila, consumatorul final, tva ul apare scris negru pe alb pe factura si a fost platit si ca masina este sh. Au ezitat, apoi mi au spus ca trebuie platit tva ul chiar si in cazul acesta. Dupa ce am insistat cu telefoane, am fost sunata de la anaf si mi s a spus acelasi lucru, le am spus ca asta se numeste dubla impunere si nu exista asa ceva la masinile sh si mi au spus ca da, este dubla impunere si ca totusi trebuie sa platesc. Simt ca o iau razna, am citit toate legile posibile, stiu exact unde ma situez si totusi nu gasesc o rezolvare. Anaf Popa Tatu S6

Radu Varciu a scris:

Asta cu 10.000 euro e de cascadorii rasului. Eu sper totusi ca dvs nu ati inteles bine si ca nimeni din ANAF nu v-ar fi spus o asemenea gogomanie. Pretul nu are absolut nicio relevanta. Poate sa coste masina chiar si un milion de euro dar sa fie masina second hand din punct de vedere fiscal si sa nu se datoreze TVA in Romania.

Buna ziua! Am achizitionat o masina sh de la un dealer din Germania (firma care nu aplica tva doar la marja de profit), pe persoana fizica, pentru care am platit tva, masina fiind mai scumpa de 10000 euro. Este normal sa mai platesc inca o data tva in Romania atat timp cat pe factura apare clar tva platita si se si specifica cum ca aceasta s a achitat conform legislatiei germane in vigoare? De la anaf am primit indicatii contradictorii dar majoritatea au fost in ideea de a plati inca o data tva si Statului Roman pt ca masina a fost mai scumpa de 10000 euro chiar daca a fost cumparata pe pf.