avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1016 soluții astăzi
Forum Activitate Ana Ungurasu

Activitate Ana Ungurasu

Răspuns la discuția Pensie
Văd că v-ați supărat eu vreau doar dacă este vreo lege care spune că urmașii nu au dreptul la recalculare daca cel decedat a lucrat la mina ca miner și au lucrat 23 de ani iar calculat sporu în total are 34 de ani și care a ieșit la pensie la 50 ani în 1994 .


Ana Ungurasu a scris:

Stagiu de cotizare realizat este de 23de ani o lună și 22 de zile iar sporul aferent grupei 1 și 2 este de 11ani și 6 luni deci are 34 de ani ,iar punctajul mediu anual este de 1,38348 și a ieșit la pensie în 1994 vreau să știu dacă este vreo lege care spune că nu am dreptul la acea recalculare care a început în anul 2018

Carp Mircea a scris:

Nu ne putem intelege.
Eu v-am cerut niste date pentru a vedea daca aceti dreptul le recalculare.
Pe d-voastra va intereseaza, de ce nu vi s-a recalculat pensia de urmas.
In acest caz trebuie sa cereti lamuriri de la casa locala, sau sa depuneti o cerere.
Am incheiat subiectul.



Răspuns la discuția pensie de urmas
Cel decedat a ieșit la pensie la 50de ani au avut o căsnicie de 30de ani iar soția a beneficiat de pensi după soț când a împlinit vârsta de 57 ani

Ana Ungurasu a scris:

Dacă cel decedat are stadiul de cotizare de23 de a ni o lună și 22 de zile iar sporu aferent grupei 1 și 2 de 11ani și 6 luni deci are o vechime de 34 ani atunci de ce soția fiind urmaș nu beneficiază de a cea recalculare dată din octombrie 2018


Ani Avram a scris:

În situaţia decesului asiguratului sau pensionarului, copiii şi soţul supravieţuitor au dreptul la pensie de urmaş, în următoarele condiţii:

Soţul supravieţuitor:

la împlinirea vârstei-standard de pensionare, dacă durata căsătoriei a fost de cel puţin 15 ani. Dacă durata căsătoriei a fost mai mică de 15 ani, dar de cel puţin 10 ani, cuantumul pensiei de urmaş cuvenit se diminuează cu 0,5% pentru fiecare lună, respectiv 6% pentru fiecare an de căsătorie în minus;

indiferent de vârstă, pe perioada în care este invalid de gradul l sau II, dacă durata căsătoriei a fost de cel puţin 1 an;

Soţul supravieţuitor care are dreptul la o pensie proprie si îndeplineşte condiţiile prevăzute de lege pentru obţinerea pensiei de urmaş după soţul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasă pensie.

Pensia de urmaş se calculează din:

pensia pentru limită de vârstă aflată în plată sau la care ar fi avut dreptul, în condiţiile legii, susţinătorul decedat;

pensia de invaliditate gradul I, în cazul în care decesul susţinătorului a survenit înaintea îndeplinirii condiţiilor pentru obţinerea pensiei pentru limită de vârstă, inclusiv în situațiile în care era în plată cu pensie de invaliditate de orice grad, pensie anticipată sau pensie anticipată parţială.

Cuantumul pensiei de urmaş se stabileşte procentual din punctajul mediu anual realizat de susţinător, aferent pensiei pentru limită de vârstă aflată în plată sau la care ar fi avut dreptul, în condiţiile legii, susţinătorul decedat, sau din pensia de invaliditate gradul I, în funcţie de numărul urmaşilor îndreptăţiţi, astfel:
a) 50% - pentru un singur urmaş;
b) 75% - pentru 2 urmaşi;
c) 100% - pentru 3 sau mai mulţi urmaşi.



Răspuns la discuția pensie de urmas
Dacă cel decedat are stadiul de cotizare de23 de ani o lună și 22 de zile iar sporu aferent grupei 1 și 2 de 11ani și 6 luni deci are o vechime de 34 ani atunci de ce soția fiind urmaș nu beneficiază de a cea recalculare dată din octombrie 2018


Ani Avram a scris:

În situaţia decesului asiguratului sau pensionarului, copiii şi soţul supravieţuitor au dreptul la pensie de urmaş, în următoarele condiţii:

Soţul supravieţuitor:

la împlinirea vârstei-standard de pensionare, dacă durata căsătoriei a fost de cel puţin 15 ani. Dacă durata căsătoriei a fost mai mică de 15 ani, dar de cel puţin 10 ani, cuantumul pensiei de urmaş cuvenit se diminuează cu 0,5% pentru fiecare lună, respectiv 6% pentru fiecare an de căsătorie în minus;

indiferent de vârstă, pe perioada în care este invalid de gradul l sau II, dacă durata căsătoriei a fost de cel puţin 1 an;

Soţul supravieţuitor care are dreptul la o pensie proprie si îndeplineşte condiţiile prevăzute de lege pentru obţinerea pensiei de urmaş după soţul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasă pensie.

Pensia de urmaş se calculează din:

pensia pentru limită de vârstă aflată în plată sau la care ar fi avut dreptul, în condiţiile legii, susţinătorul decedat;

pensia de invaliditate gradul I, în cazul în care decesul susţinătorului a survenit înaintea îndeplinirii condiţiilor pentru obţinerea pensiei pentru limită de vârstă, inclusiv în situațiile în care era în plată cu pensie de invaliditate de orice grad, pensie anticipată sau pensie anticipată parţială.

Cuantumul pensiei de urmaş se stabileşte procentual din punctajul mediu anual realizat de susţinător, aferent pensiei pentru limită de vârstă aflată în plată sau la care ar fi avut dreptul, în condiţiile legii, susţinătorul decedat, sau din pensia de invaliditate gradul I, în funcţie de numărul urmaşilor îndreptăţiţi, astfel:
a) 50% - pentru un singur urmaş;
b) 75% - pentru 2 urmaşi;
c) 100% - pentru 3 sau mai mulţi urmaşi.

Răspuns la discuția Pensie
Stagiu de cotizare realizat este de 23de ani o lună și 22 de zile iar sporul aferent grupei 1 și 2 este de 11ani și 6 luni deci are 34 de ani ,iar punctajul mediu anual este de 1,38348 și a ieșit la pensie în 1994 vreau să știu dacă este vreo lege care spune că nu am dreptul la acea recalculare care a început în anul 2018

Carp Mircea a scris:

Nu ne putem intelege.
Eu v-am cerut niste date pentru a vedea daca aceti dreptul le recalculare.
Pe d-voastra va intereseaza, de ce nu vi s-a recalculat pensia de urmas.
In acest caz trebuie sa cereti lamuriri de la casa locala, sau sa depuneti o cerere.
Am incheiat subiectul.

Răspuns la discuția Pensie
Nu știu la date vă referiți v-am spus că a lucrat în mîna că miner are 20 de an lucrați și vechimea ia fost calculată la grupa 1 și 2 fiind de 34 de ani a ieșit la pensie la 50de ani în 1994 pe mine mă interesează de ce nu mi sa recalculat pensia de urmaș a trecut un an și cinci luni .

Carp Mircea a scris:

Nu pot sa va ajut.
Nu am toate datele necesare.
Nici nu doriti sa mi le puneti la dispozitie.

Răspuns la discuția Pensie
El a decedat în 2001 deci el era deja la pensie.

Carp Mircea a scris:

Cati ani a lucrat in subteran.
Cand a decedat

Răspuns la discuția Pensie
El a decedat în 2001 deci el era deja la pensie.

Carp Mircea a scris:

Cati ani a lucrat in subteran.
Cand a decedat

Răspuns la discuția Pensie
A fost scos la pensie de întreprinderea minieră la 50 de ani în anul 1994 și a lucrat că miner .


Carp Mircea a scris:

Cand si-a deschis drepturile la pensie sustinatorul(ziua, luna si anul).
Cati ani a lucrat in grupa I de munca in mina(subteran) si in ce procent.

Răspuns la discuția Pensie
La mina și are grupa 1si2

Carp Mircea a scris:

In ce dopmeniu a lucrat sustinatorul (decedatul) ?
In grupe si conditii a lucrat si cat timp ?

Răspuns la discuția Pensie
La legea pensiilor din 2018la care se spunea că cei care au lucrat în mîna și au grupa 1si 2 li se va recalcula pensia

Carp Mircea a scris:

La ce recalculare va referiti ?