avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 754 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Pensia de urmaș de ce nu sa recalculat
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:49, 15 Martie 2020
Cel mai bine ar fi să vă adresați Casei de Pensii. Obligatoriu și în acest caz se recalculează pensia soțului defunct, implicit pensia de urmaș urmează a se majora, după caz.
Sa dat o lege în care cei care au grupa 1 și 2 li se va recalcula în lege nu sa specificat că nu li se va recalcula pensia am sunat la casa de pensii dar nu am primit un răspuns concret
La ce recalculare va referiti ?
Da, o să vi se recalculeze pensia dacă defunctul a lucrat în grupele superioare de muncă. Important e să știți dacă aveți la dosarul de pensie adeverine cu toată perioada lucrată în grupele respective. Durează recalculrarea pensiilor destul de mult, în funcție de județ.
La ce lege va referiti ?
-1)Legea 221/2018
-2)Legea 215/2019

Alte discuții în legătură

Posibilitate legala recalculare pensie urmas daca pensia sotului decedat in 2010 nu fost recalculat potrivit oug nr. 209/2008 dal46 dal46 Mama mea beneficiaza de pensie de urmas, dupa decesul sotului, din 14.04.2010,dar decedatul , anterior decesului, nu a beneficiat de recalcularea dupa ... (vezi toată discuția)
Recalcul pensie grupa 1 mciprian1 mciprian1 Buna seara, Am lucrat 22 de ani grupa 1, care ar fi pensia cuvenita in urma recalculari dupa noua lege tinand cont ca punctul total acumulat este de 57,3 ... (vezi toată discuția)
Pensia de urmas dupa un pensionar din gr.1 de m-ca sanda65 sanda65 O cumnata are pensie de urmas dupa sot. El a lucrat 20 ani in grupa 1 de munca si a fost pensionat la 01.01.2000. Cumnata a primit pensie de urmas in 2015 la ... (vezi toată discuția)