Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Pensia de urmaș de ce nu sa recalculat
Cel mai bine ar fi să vă adresați Casei de Pensii. Obligatoriu și în acest caz se recalculează pensia soțului defunct, implicit pensia de urmaș urmează a se majora, după caz.
Sa dat o lege în care cei care au grupa 1 și 2 li se va recalcula în lege nu sa specificat că nu li se va recalcula pensia am sunat la casa de pensii dar nu am primit un răspuns concret
La ce recalculare va referiti ?
Da, o să vi se recalculeze pensia dacă defunctul a lucrat în grupele superioare de muncă. Important e să știți dacă aveți la dosarul de pensie adeverine cu toată perioada lucrată în grupele respective. Durează recalculrarea pensiilor destul de mult, în funcție de județ.
La ce lege va referiti ?
-1)Legea 221/2018
-2)Legea 215/2019