avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1937 soluții astăzi
Forum Activitate Dstanciu1

Activitate Dstanciu1

Buna ziua! As dori și eu o părere in legătura vu un caz mai deosebit. O persoana a achiziționat o mașina de la o firma din București. In momentul achiziționării firma era in regula iar persoana in cauza a primit de la firma factura și actele necesare pentru înmatriculare. Mașina a mers la Rar după care Actele aU ajuns la poliție pentru eliberarea numerelor negre. La poliție, in urma unei înștiințări de la ANAF, i s-au oprit actele mașini pe motiv ca firma de la care a achiziționat mașina nu este in regula și ca pe viitor s-ar putea chiar sa ii confiște mașina. Întrebarea mea este: Cum este posibil așa ceva? Ca și cumpărător de buna credință, cum poate sa fie păgubit și sa i se încalce dreptul la proprietate de către ANAF. Omul a plătit mașina și nu era obligația lui sa verifice firma respectiva.
Buna ziua! Am și eu un caz despre o persoana care a achiziționat un automobil de la o persoana juridică din București. Firma la momentul respectiv era in regula, Persoana in cauza a plătit prețul cerul iar in schimb i s-au dat documentele necesare înscrierii mașini. Mașina a trecut de Rar și a ajuns la poliție de unde trebuia sa ridice numerele și surpriza. Actele ii sunt reținute deoarece firma respectiva este cercetată de către ANAF. Ca și cumpărător de buna credință ce legătura are persoana in cauza cu problemele firmei și de ce poate ANAF-ul da îți îngrădească dreptul la proprietate atâta timp cât problema aceasta nu are legătura cu persoana in cauza.