Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Probleme înmatriculare mașina
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Probleme înmatriculare mașina

Buna ziua! As dori și eu o părere in legătura vu un caz mai deosebit. O persoana a achiziționat o mașina de la o firma din București. In momentul achiziționării firma era in regula iar persoana in cauza a primit de la firma factura și actele necesare pentru înmatriculare. Mașina a mers la Rar după care Actele aU ajuns la poliție pentru eliberarea numerelor negre. La poliție, in urma unei înștiințări de la ANAF, i s-au oprit actele mașini pe motiv ca firma de la care a achiziționat mașina nu este in regula și ca pe viitor s-ar putea chiar sa ii confiște mașina. Întrebarea mea este: Cum este posibil așa ceva? Ca și cumpărător de buna credință, cum poate sa fie păgubit și sa i se încalce dreptul la proprietate de către ANAF. Omul a plătit mașina și nu era obligația lui sa verifice firma respectiva.
Este situatie frecventa cand pe parcursul procedurii de inmatriculare bun mobil,
autoritatile in drept restrictioneaza dreptul de utilizare vehicul pentru varii motive fie vanzatorul este implicat in litigii inclusiv aplicarea masurii asiguratorii a sechestrului bunurilor,fie vehiculul este inregistrat drept furat