avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate Utilizator 2212

Activitate Utilizator 2212

Deci pe mine nu mă mai afectează cu nimic atâta timp cât soluția finală a fost neurmarirea penală..e treabă lor ce vor să facă cu grinderul

Ana Maria Serban a scris:

Daca o resping nu se va dispune confiscarea bunului. Nu este nicio problema este firesc sa va faceti griji.
Daca aveti nevoie,pentru linistea dumneavoastra, puteti apela la serviciile unui avocat pentru a va reprezenta la termen fara a fii nevoie sa fiti si dumneavoastra prezent.

Iar daca o resping ce se întâmplă.....asta nu înțeleg..va rog sa mă scuzați daca pun prea multe întrebări
Ana Maria Serban a scris:

Asa cum am mentionat anterior solutia data confiscarii nu va afecta in niciun fel solutia pronuntata deja in cauza.
Dumneavoastra nu veti suporta nicio consecinta daca nu va prezentati.
Instanta urmeaza sa admita sau sa respinga propunerea Parchetului in ceea ce priveste Confiscarea Speciala, solutie ce vi se va comunica ulterior.

Ar putea avea vreun impact lipsa mea.ce s-ar putea întâmpla în cel mai rău caz atâta timp cât să renunțat la urmărirea penala?

Ana Maria Serban a scris:

Da, aveti deschisa alegerea de a nu va prezenta. Se va judeca oricum in lipsa dumneavoastra.

Buna ziua.. deci e decât o formalitate sa înțeleg.. pot sa nu mă prezint?

Ana Maria Serban a scris:

Buna ziua!
Bunurile desinate a fii folosite pentru savarsirea faptei prevazute de legea penala sunt supuse confiscarii speciale( in speta grinderul) .. Nu aveti de ce sa va faceti griji in ceea ce priveste solutia data in cauza.

Confiscare specială.... Acum ceva timp am fost prins cu un grinder metalic care conținea 0.11 g marijuana... Am fost in instanta sa dispus renunțarea la urmărire penală. Am primit foile acasă în care spune că ,cantitatea a fost distrusa la teste am scăpat doar cu plata cheltuielilor de judecată...iar astăzi am primit o citație că intimat pentru confiscare specială pentru acel grinder cred.... Am de ce să îmi mai fac griji? Sau așa este procedura?
Nu am banii necesarii..am înțeles că la noi in oraș e 15 20 de milioane sa angajezi un avocat

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Angajati-va avocat care sa va asiste/reprezinte în fata instantei.


Astăzi am primit o citație prin care trebuie sa ridic plicul cu actele aferente..am căutat numărul dosarului pe net și sunt chemat la instanța pentru renunțarea urmăriri penale

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

O sa se dispuna o expertiza prin care sa se constate daca substanta gasita asupra dvs este drog.
Daca se confirma, o sa fiti citat in calitate de suspect de catre DIICOT.
In functie de apararea exercitata, este posibil sa scapati cu o solutie de netrimitere in judecata.

Momentan sunt in carantina. Mi au spus că am termen 7 zile începând de astăzi.. am să mă duc miercuri sa vad ce și cum.

Duca Oana a scris:

Mergeti si ridicați plicul atunci.

Am primit decât o citație să mă duc sa ridic plicul cu actele doamna avocat..cu numărul dosarului... Eu sper sa fie bine și bănuiesc că și domnii de la DIICOT nu vad mare interes în anchetarea mea

Duca Oana a scris:

In ordonanța de renunțare la urmărire care v-a fost comunicată de diicot.

Unde pot vedea aceste obligații

Duca Oana a scris:

Dacă se confirma soluția, va fi bine pt dvs.
Dacă se infirma, se trimite dosarul la parchet pt. continuarea cercetărilor.
Dar dacă se confirma soluția, vedeți ca e posibil sa aveți niște obligații stabilite de procuror prin ordonanța de îndeplinit.