avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate Sheab

Activitate Sheab

Răspuns la discuția Bransare la utilitati
Buna ziua,

Avand in vedere ca in antecontract este o clauza scrisa ca treb bransat la gaz si lumina dar dezvoltatorul refuza (spune ca el pune doar gazul la usa), ok eu refuz sa semnez dar cum fac in aceste conditii, data limita de semnare a expirat de 3 luni pt ca nu erau gata, nici acum sunt (nu lifturi puse, nu gresie peste tot pe scara blocului), daca tot refuz pana cand merg asa?
Ei ce pierd in aceste conditii, avand in vedere ca banii sunt deja dati.

Multumesc pt raspuns

jurist2020 a scris:

Atunci când sunt date în folosință locuințele, când sunt încheiate contractele de vânzare-cumpărare cu dezvoltatorul, branșamentele trebuie să fie definitive la rețelele de utilități – apă, canalizare, energie electrică, gaze naturale, energie termică, după caz. În concluzie, nu acceptați semnarea contractului fără branșamente, altfel înseamnă costuri suplimentare, riscuri pe care trebuie să le suporte proprietarii (Nu uitați de acel recent incident din sectorul 5 - incendiul -, când dezvoltatorul le-a permis cumpărătorilor apartamentelor să folosească branșamantul de alimentare la electricitate - cel pentru șantier!!!).

Buna ziua!
Am incheiat o promisiune de v-c intr-un bloc in constructie, unde mentioneaza ca apartamentul trebuie racordat la toate utilitatile aferente ex: gaz, curent, etc
Dezvoltatorul a ramas pe sapt viitoare sa se semneze contractul de v-c dar imi spune ca eu sa imi fac contract individual la fiecare companie in parte pt acele utilitati..
De asemenea, imi spune daca am
Nevoie de curent sa ma pot folosi de curentul din santier..
Mentionez ca imobilul o sa fie predat la alb.
Ce ma puteti sfatui in acest caz?