avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 918 soluții astăzi
Forum Activitate Floricica2020

Activitate Floricica2020

Nuuu, in euro normal! Doar ca vanzatorul vrea sa calculeze suma ramasa la plata la cursul euro de acum, nu la cel stabilit acum 2 luni cu care a fost de acord.
Da, pretul este in euro ca si avansul. Suma ramasa este stabilita exact si nu suporta modificari, sau dobanzi,sau actualizari, este stabillit asa prin promisiunea bilaterala. Dar vanzatorul vrea acum sa modifice la cursul semnarii , nu cum era acum 2 luni si nu cred ca are dreptul asta. Eu pot fi obligata sa platesc?
Intrebarea era si daca este legal sa actualizezi suma dupa cursul euro, depasindu_se astfel suma stabilita si ramasa la plata prin promisiune, nu vad de ce raspunsul dvs. este asa ironic
Buna ziua, am dat avans in euro pentru o casa si restul urmand prin banca. Problema este ca proprietarul zice ca restul sumei din banca trebuie actualizat la cursul semnarii, adica se mai adauga
peste 1000 ron , desi in precontract nu sunt stipulate nici o adaptare la curs si nici dobanzi. Este legal asa ceva? Zic ca ramane la plata exact suma stipulata nu altceva, nu sunt de acord sa platesc mai mult. A doua problema este ca pt dosarul la banca a trebuit sa se faca receptia 100% , ca era partiala, am platit toate documentele la arhitect, isc, primarie.....etc..... dar nu am primit chitante de la el. Ce probleme pot avea cu acest vanzator si ce este de facut?
Buna seara, vreau sa demisionez din functie, sunt in a 2 a luna de proba, dar nu corespunde cu ce imi doresc, ce articol si lege sa folosesc? Multumesc
Discuție Variante
Buna seara, sunt salariata, sotul vrea divortul si voi sta in chirie, apartamentul este pe numele lui, are importanta chiria ca sa cer domiciliul copilului minor? Trebuie sa am o proprietate? Sau mai bine plecam la parinti in alt oras, este vazut mai bine in instanta? Pot fi acuzata de parasire domiciliu cand plec cu copilul? Multumesc