Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Variante
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Variante

Buna seara, sunt salariata, sotul vrea divortul si voi sta in chirie, apartamentul este pe numele lui, are importanta chiria ca sa cer domiciliul copilului minor? Trebuie sa am o proprietate? Sau mai bine plecam la parinti in alt oras, este vazut mai bine in instanta? Pot fi acuzata de parasire domiciliu cand plec cu copilul? Multumesc
Mutati-va acolo unde vreti sa stati, nu sa dea bine la proces.. Nu conteaza ca stati cu chirie, conteaza sa v-o permiteti si sa va ramana cat sa va intretineti si dvs si copilul, tinand cont ca si tatal e respomsabil in solidar cu intretinerea copilului, conteaza daca copilul e mai atasat de dvs decat de tata, daca dvs va ocupati de el..
Pot fi acuzata de parasire domiciliu

Asta nu inseamna nimic, nu sunteti in arest la domiciliu ca sa nu aveti voie sa va mutati.
Copilul cati ani are ?
oricum, ambii parinti exercita autoritatea parinteasca.
gi-jane2, moderator
Plecați unde doriți, aveți liber arbitru!
Solicitați stabilirea domiciliului minorului la dvs, pensie de intretinere, etc; exercitarea autoritatii parintesti va fi, in proncipiu, comuna!
Foarte multe cliente m-au intrebat la inceput despre repercusiunile "parasirii de domiciliu", sintagma nereglementata, deci fara consecinte legale!