avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Activitate ddanutz

Activitate ddanutz

Buna ziua!
In luna mai am vandut un autoturism, printr-o firma de intermedieri. Nu am stiut ca trebuie certificat fiscal, iar cei de la firma respectiva mi-au spus sa il obtin si apoi sa revin la ei pentru o completare in contract. Cumparatorul a revandut imediat masina, iar noul proprietar nu vrea sa o inmatriculeze, asa ca am incercat eu sa o radiez fiscal. La administratia financiara am aflat ca de fapt contractul de vanzare-cumparare era nul deoarece la data vanzarii nu exista acel certificat fiscal. Ce am de facut in aceasta situatie? Banuiesc ca firma de intermedieri raspunde de corectitudinea contractelor incheiate, deci as putea sa-i pun pe ei sa rezolve problema? Pot incheia alt contract de vanzare-cumparare? Ma gindesc ca si primul cumparator a incheiat un contract cu cel de-al doilea (chiar daca la fel de nul ca si contractul meu...), si atunci iese o incurcatura si mai mare. Alte solutii?
Si altceva. Contractul este nul de drept conform art. 264 din Codul Fiscal. In ce sens este nul? Autoturismul este in continuare in proprietatea mea sau e nul doar in sensul ca nu e recunoscut in vederea radierii cat timp nu e insotit de certificatul fiscal? Nu-s jurist si poate ca ma insel, dar nu inteleg de ce ar stabili codul fiscal valabilitatea acelui contract in sensul schimbarii proprietarului.
Imi cer scuze daca am postat intr-o sectiune gresita si va multumesc pentru orice raspuns,
Dan