avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1269 soluții astăzi
Forum Activitate carmenadriana50

Activitate carmenadriana50

ce subiecte v-au picat? asa ca sa ne facem si noi o parere..... pentru cei interesati eu cred ca ar trebui sa ne uitam un pic pe Proceduri civile speciale, ed. a II-a Autor(i): Ioan Les si Legislatia executarii silite. Comentarii si explicatii. Editia I Autor(i): Ioan Les ..... a facut parte din comisie .... altceva...mai veniti si voi cu sugestii...eu zic ca merita sa incercam....:) Mi-am pierdut azi toata ziua incercand sa gasesc ceva subiecte dar nimic........ asa ca daca vrei sa ne ajuti (pe cei care mai avem o doza de speranta ca nu numai cu pile se intra...) spune-ne ce subiecte ati avut
BAFTA!!!!
Buna ziua! In legatura cu suspendarea platii indemnizatiei pt cresterea copilului,
m-ar interesa daca aceasta va interveni in cazul in care sotul meu, cel care primeste aceasta indemnizatie, va pleca in SUA cu programul Work&Travel pt studenti, intrucat este masterand. Stim de la cei care au mai fost plecati cu acelasi program ca nu au platit nici un fel de taxe la reintoarcerea in tara, din contra au primit inapoi taxele care le-au fost retinute de statul american. Cei care organizeaza programul W&T il clasifica ca " change culture" oferindu-le participantilor un statut special...deci nu ar fi vorba de realizarea unor venituri... insa in mod clar unul dintre scopurile acestei plecari sunt banii..... So, banii castigati de el in aceasta perioada s-ar incadra in categoria " venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare" sau sunt sume neimpozabile potrivit Art. 56. al.4 ? Nu pot spune exact daca e vorba de un contract de munca, colaborare....dar cer e ca la intoarcerea in tara lui ii vor fi returnate niste taxe....Multumesc anticipat si astept raspuns pt ca ne va fi de mare folos!