avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate hulky

Activitate hulky

Am mai auzit ceva de " ordonanta presidentiala " dar nu stiu unde o pot gasi exact. . Ordonantza presidentiala se refera la scoaterea din administrare in timp mai scurt???
Nu pot sa cer procedura insolventei deoarece nu am acces la actele contabile, desi am tot dreptul si nu stiu situatia actuala a sociatatii.
Spatiu este in chirie nu este cladirea noastra.
As dori sa il scot din administrare in primul rand ... dar cica si asta dureaza in proces si el instraineaza din bunuri fara acordul meu.
M-am asociat cu cel mai bun prieten (50%-50%) ... oferindu-i si administrarea cu drepturi depline a societatii. Acesta a inceput da abuzeze de functia sa, in special nu imi justifica cheltuielile firmei. Din cate stiu eu el a incalcat cateva articole din legea societatilor comerciale si anume: se foloseste de bunurile si banii societatii in folosul sau, a batut in casa sume mai mici decat cele reale desi intrari de marfa erau mult mai mari, a angajat oameni la negru si societaea a fost amendata pentru asta, a emis cecuri fara acoperire si societatea a fost atentionata de banca, nu a platit chiria pe ultima luna integral.... Eu deja am depus plangere la politie impotriva asociatului-administrator dar... nu au ajuns inca in tribunal.
Afacerea noastra consta intr-un club de biliard pe 2 etaje si terasa. Am convenit ca eu sa ma retrag din afacere si sa iau etajul 1 cu tot ce se afla in el, dar nu am facut nici un act scris inca, doar verbal. In acest moment etajul 1 este demontat, o parte din bunurile de la etajul 1 nu mai sunt, iar eu am gasit cumparator sa imi cumpere etajul. DAR EU CE SA MAI VAND???
Intrebarea mea: Ce se intampla daca intru cu forta peste asociatul, meu interzicandu-i accesul in firma avand 2 martori,
motivul meu fiind ca firma mai are un pic si este in imposibilitate sa mai achite datoriile.
Ce alta varianta mai rapida (urgenta) as mai avea???