avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Activitate lovisteanu

Activitate lovisteanu

Răspuns la discuția Indemnizatie stare de urgenta pfa
Aveti dreptate trebuiau să punâ in conturi doar netul..Acum să vedem cum se plătesc banii ăstia..Probabil prin Declaratia unică pe 2020..Asta înseamnă că sè plătește cei 45% impozit somaj pensie la anul pe vremea asta corect.Că declaratia unică pe 2020 se transmite pănă pe 25 Mai 2021..
Bună ziua.Revin cu noutăti,am sunat la ANPIS să întreb dacă indeplinesc toate conditiile cu Pfa-ul meu pt a beneficia de Indemnizatia fixa si răspunsul lor a fost pozitiv.Mi-au spus dacâ am activitatea intreruptă datorită Covid-19 in perioada Stări de Urgentă pot beneficia de acestă Indemnizatie....Aveti grijă pe lăngă actele care trebuiesc trimise prin mail la Anpis de care apartineti (cerere-declaratie pe proprie raspundere-copie CI) trebuie să atasati si un cont IBAN pt a vă vira bani dar trebuie neapărat cont pe ce aveti dumneavoastra Pfa Înteprindere Individuala...nu acceptă cont personal..deci aveti grijă...in rest au fost spre surprinderea mea super rapizi in răspunsuri.De la primul mail in 20 min mi au si raspuns .Toate cele bune să aveti!
Acum că sa lămurit cu OG32/2020 revin cu întrebarea mea.Eu ca PFA cod caen 4619 Intermedieri in comertul cu produse diverse si 4690 Comerț cu ridicata...INDEPLINESC CONDITIILE să pot beneficia de INDEMNIZATIA FIXĂ .Mentionez că nu am contract de muncâ si nici nu contribui la Somaj (din căt am inteles eu nu trebuie să fii contribuit de Somaj si nici contract de muncă) Eu mi am întrerupt activitatea de aproape 2 săptâmăni (lucrez mai mult pe comenzii ,Clientul mă sunâ si eu îi duc marfa si îi eliberez factură+chitantă dar acum cu virusul ăsta nu mai sună telefonul) Nu vreau să fac vre o greseală si după să returnez banii.De aceea întreb..Multumesc mult!
Da am citit si eu că sa răzgăndit Guvernul și a mărit indemnizatia fixă.Pe mine mă interesează dacă indeplinesc conditiile cu PFA-ul meu.Să nu mă trezesc că o să-mi ceară bani înapoi.Deci eu nu contribui la Somaj si nici nu am contract de muncă si domnul Danca a zis că sa r încadra si PFA chiar dacă nu contribuie la Somaj si nici nu are un contract de muncă.
Ok am inteles că nu există OG 30/2020 dar aș indeplini conditiile pentru această Idemnizatie Fixă cum spun ei.Vâ multumesc mult pentru răspunsul rapid dat.O zi bună să aveti.
Bună seara.Am si eu o intrebare poate mă puteti lămuri dumneavoastra. Am un PFA de 10 ani cod Caen4619 Intermedieri in comertul cu produse diverse.Mentionez că nu contribui la somaj si nici contract de muncă nu am...Intrebarea este mă incadrez la noua OG 30/2020 Indemnizatia aceea fixă cum spun ei de 2230.Din căte am inteles eu parcă m aș incadra că ei spun că este pt toti Pfa chiar dacă nu sunt angajati si nici nu au contribuit la somaj..Multumesc frumos aștept răspunsul dumneavoastra.