avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 855 soluții astăzi
Forum Activitate florin_a

Activitate florin_a

Va multumesc pentru ajutorul acordat, problema s-a rezolvat si au acceptat adeverinta care sa ateste ca sunt licentiat.
Cu respect.
Stiu acestr lucru dar de asemnea tot in acel ordin pentru deducerea de programatori mai si scri ca pentru a beneficia de aceasta deducere am nevoie de Copie legalizata dupa diploma de licenta(ORDIN Nr. 250/189/748 din 31 mai 2004 ART. 3
d)). Asa ca acum as dori sa stiu daca este exista o soluite sa o obtin doar cu adeverinta si daca exista vreo lege sau ordin care sa fie in favoarea nefericitilor ca mine.
As dori sa stiu daca adverinta este substituentul suficient deoarce as vrea sa beneficiez de deducerea de impozit pentru programatori (ORDIN Nr. 250/189/748 din 31 mai 2004) in care la articolul 3 subpunctul d specifica clar ca imi trebuie DIPLOMA DE LICENTA. Ce nu inteleg este ca aceasta acest ordin se bate cap in cap cu legea invatamantului care nu mi permite sa mi iau licenta mai devreme cu un an. Deci pentru cineva care se afla in cazul meu exista oare vreo solutie sa isi poata ridica licenta intr-un timp mai scurt de un an sau sa beneficieze de deducere fara diploma de licenta sau orice alta solutie.

Va multumesc.






Buna ziua,

In legea invatamantului sunt prezentate urmatoarele articole:

716 din 23/10/2007 legea invatamantului
Art. 20
(1) Titularii sau imputernicitii acestora au dreptul sa solicite eliberarea actelor de studii completate, dupa termenul aprobat de senatul institutiei, care poate fi cel mult de 12 luni de la finalizarea studiilor, respectiv de doua luni de la confirmarea titlului stiintific de doctor.
Art. 38
Dupa finalizarea completa a studiilor, la cerere, absolventilor li se elibereaza Adeverinta de absolvire a studiilor, al carei termen de valabilitate este de maximum 12 luni.

As dori sa tiu daca exista un articol sau lege care spune ca adeverinta este substituentul suficient pentru Diploma de licenta(cel putin pana la eliberarea ei) si care este aceasta ???

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Impozit programatori
TEA a scris:


Pentru florin_a: Intr-adevar ordinul citat prevede ca document doar diploma de licenta legalizata si nu adeverinta. Si eu care lucrez la resurse umane refuz sa acord scutirea daca nu mi se aduce diploma. Procedura este foarte simpla: orice facultate poate elibera diplomele in regim de urgenta contra unei taxe suplimentare (cred ca in jur de 100 ron). Asadar studentii mei, in momentul in care isi dau licenta, in termen de maxim o luna de zile imi aduc si diploma legalizata. Poate ar trebui sa te interesezi la secretariatul facultatii.


Multumesc pentru raspuns. De interesat m-am interesat sa platesc aceea taxa de urgenta pentru eliberarea diplomei.
Raspunsul in privinta asta a fost ca NU SE POATE ACEASTA ESTE REGULA DECAT PESTE 1 AN.
De asemenea m am interesat si la un avocat sa imi pot procura licenta la cerere, raspunsul lui a fost ca in mod legal nu o pot obtine decat peste 6 luni la urgenata (asa este procedura legala). De asemenea mi-a explicat ca de fapt pot beneficia de aceasta deducere de impoit si cu adeverinta desi nu este mentionat in lege deoarce acetsa este rolul adeverintei sa inlocuiasca licenta pana ce va fi eliberata si ca adeverinta este echivalentul licentei si este recunoscuta pe teritoriul Romaniei. Acum nu mi a mai ramas decat sa continui demersurile cu firma sa ii fac sa inteleaga si ei :))

PS: Credeam ca esti vreun jurist sau avocat dar vad ca tot de la HR esti, de aceea iti sugerezi sa te informezi de aceasta problema(eventual sa vezi si procedura de eliberare a licentei la urgenta in mod legal si daca se accepta adeverinte) si sa nu fie nevoiti angajatii sa plateasca un avocat ca sa te informeze (nu intra in atributiunile lor). Cu siguranta o sa te lovesti de aceasta problema cu alti angajati.
Răspuns la discuția Impozit programatori
Buna ziua,

Am absolvit si sunt licentiaat in Informatica dar nu mi s-a eliberat inca licenta in original decat ADEVERINTA(licenta o sa se elibereze de catre facultate peste 1 an dearece sunt proaspat licentiat). Intrebarea mea este pot beneficia de deducerea de impozit cu ajutorul adeverintei care atesta faptul ca sunt licentiat? Pun aceasta intrebare deoarce firma la care lucrez nu doreste sa mi acorde deducerea de impozit pe motiv ca in articolul 250/189/748 din 31 mai 2004 nu scrie nimic de adeverinta ci doar de copie legalizata dupa Diploma de Licenta.

Va multumesc anticipat si as fi recunosctaor daca ati putea sa ma ajutati.