avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate Sebastian03

Activitate Sebastian03

Ar mai fi un sigur litigiu similar pe aceasta societate de anul trecut.
In ceea ce priveste notarea in CF, bunul respectiv nu exista la momentul semnarii antecontractului, abia se incepuse constructia blocului. Singura modalitate de notare in CF ar fi fost pe teren din cate am inteles, insa majoritatea dezvoltatorilor nu sunt de acord cu acest lucru, pentru ca depind de cumparator pentru intreg blocul.
In ceea ce priveste avansul, am mentionat si anterior ca am stabilit sa achit o suma atat de mare tocmail pentru a beneficia de un pret mai bun, imobilul la ora actuala valorand cu 20-25% mai mult.
Am spus ca m-au convins in sensul ca am acceptat asta, nicidecum in sensul ca as invoca asta intr-un proces....este greseala mea si mi-o asum. Exista o clauza prin care vanzatorul trebuie sa achite 2.000 de euro daca nu isi indeplineste obligatiile, dar in cazul unui proces tot acest timp in care eu as fi incasat chirie se calculeaza cumva? Au trecut deja 6 luni de la termen si probabil vor mai trece 6-12 pana la un eventual proces, ca sa nu mai vorbim de faptul ca eu am acceptat sa achit 90% din suma in 2018 si am blocat banii pentru un pret mai bun, acum imobilul valoreaza cu 4-5.000 euro mai mult. Se mai poate recupera ceva din aceste prejudicii ?
Mai exista de asemenea mentiunea standard privind ipoteca cf art 2386 pct 2. Aceasta ipoteca in CF se poate inscrie tot printr-un proces care dureaza f mult sau si prin alte metode ?
Multumesc pentru raspuns si mai astept si alte opinii / sfaturi .
Buna ziua,

In anul 2018 am semnat un antecontract pentru o garsoniera intr-un bloc la care abia se incepuse constructia (Ilfov). Desi nu mi-a sunat bine, dezvoltatorul si notarul m-au convins sa NU notam antecontractul in CF. Termenul de predare era in sept 2019, dar s-a mai intarziat cateva luni, iar acum m-au anuntat ca “dintr-o eroare” au vandut catre altcineva garsoniera. Problema este ca am achitat 90% din suma la antecontract, pentru a beneficia de un pret bun. Ce ma sfatuiti ? As avea nevoie chiar de un avocat care sa ma reprezinte, va rog sa-mi lasati date de contact - cei specializati in litigii imobiliare.
Multumesc.