avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate Elena fasioiu

Activitate Elena fasioiu

Si am putea duce la casa de asigurari alt cont ptr a face viramentul?Ca nu a intrat niciun concediu medical pana acum


GISCAN, TIBULEAC SI ASOCIATII SPARL a scris:

Concediile medicale cred ca au fost platite iar angajatorul recupereaza niste sume ale sale platite cu titlu de CM catre salariat. deci sunt venituri ale angajatorului care pot face obiectul popririi.

Buna ziua.Am si eu o problema.Soacra-mea are o poprire pe conturi.Si are si o Interprindere Individuala,pe numele ei,si un cont deschis pe firma ptr a intra niste bani pe co medicale.Au voie sa puna poprire si pe acest cont?Multumesc de eventuale raspunsuri!
Da.Am achitat si un avans in momentul semnarii contractului.

Notificari,litigii si alte dispozitii finale"
a) Prestatorul se obliga sa anunte Clientul cu cel mult 30zile inainte de data evenimentului,in cazul in care acesta nu v-a mai putea exercita prestarea de serviciu.De asemenea prrstatorul se obliga in acest caz sa plateasca despagubiri Clientului in cuantumul sumei avansului stipulat in acest contract.
b) Clientul se obliga sa anunte Prestatorul cu cel mult 60zile inainte de eveniment,in cazul in care evenimentul nu v-a mai avea loc.In acest caz Clientul pierde avansul acordat,stipulat in acest contract fara alte drepturi.
c) Daca prestatorul este anuntat cu mai putin de a 30-a zi inainte dr data evenimentului de anularea acestuia,Clientul este obligat sa achite 50% din contravaloarea ramasa din contract,contravaloare egala cu pretul contractului,minus avansul acordat.

(Asta e tot ce scrie)
Buna ziua.Am o nelamurire in legatura cu un contract incheiat cu o formatie pt nunta.Am incheiat anul intrecut in primavara un contract si urma sa avem nunta pe 13iunie 2020 dar din cauza pandemiei si restrictiilor nu am facut-o si am amanat-o.I-am contactat atunci si a ramas sa ne auzim pt anul acesta cand stabilim o data.Acum ne-am hotarat sa facem doar la biserica si atat.Intrebarea este daca eu ii sun acum pe cei cu formatia si le spun asta,ca anulam,suport vreun fel de cost?Va multumesc!
mesajul poate fi editat în termen de 16 minute
Am cazut de comun acord cu restituirea unui procent din valoarea totala a avansului.Patronul localului mi-a cerut sa ii inapoiez contractul.Este in regula sa ii inapoiez contractul in original fara sa mai avem alt document dovedidor de incetare???asta mi-a solicitat dansul pe motiv ca el trebuie sa mearga pentru a-l rezilia.

Va multumesc!Am rezolvat intr-un fel.S-a interesat si dansul si a realizat ca suma trebuie restituita!

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Daca aveti contract, în speta dvs, arvuna trebuie restituita in lumina art. 1546 Cod Civil!
Incepeti cu o somatie, iar daca nu produce efecte, veti fi nevoit sa intentati o actiune in pretentii.

Contractul va inceta prin indeplinirea integrala a serviciilor asumate,prin incheierea unui protocol de incetare a raporturilor contractuale sau prin mentinerea evenimentului de forta majora mai mult de 3 luni.

Adrian ALBU a scris:

Ce scrie în contract referitor la încetarea contractului ?

Buna ziua! Intampin si eu o problema si pe aceasta cale rog sa imi raspunda cineva care s-a confruntat cu aceasta situatie sau asemanator.
Problema e urmatoarea: am dat avans la un local,anul trecut in octombrie,pt o nunta care avea loc anul acesta in iunie.In situatia de fata,cu aceasta pandemie si Ordonanta de Urgenta,evenimentul nu se va putea desfasura asa ca am cautat sa gasesc o solutie cu patronul localului,contactandu-l si cerandu-i rezilierea contractului si restituirea avansului dat.Insa ,nu gasesc intelegere cu dansul.As vrea sa stiu cum pot proceda,care sunt pasii de urmat?.Mentionez ca patronul localului nici nu imi da o alta varianta pt a reprograma acest eveniment dar tot anul acesta.Dansul tot o tine ca la anul,ceea ce la anul nu mai vrem noi.Ma poate ajuta cineva?