avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Activitate uncetateanN

Activitate uncetateanN

Deci sa inteleg ca daca esti de exemplu elev la postliceal si vrei sa mergi din Timisoara la Bucuresti ai gratuit?Si ca sa ai gratuit trebuie sa mergi cu carnetul de elev(avizat) la un punct CFR de unde se iau bilete ca sa ti se dea o legitimatie?Daca e asa cum inteleg eu,legitimatia aia ti-o da pe loc sau trebuie sa astepti?
Elevii la invatamantul postliceal beneficiaza de transport(cu trenul) gratuit la fel ca si studentii sau de cel putin o reducere?
Daca esti student major intre 18-26 si unul dintre parinti e plecat in strainatate cu contract de munca, si vrei sa-l dai pentru pensia alimentara.E posibil sa nu poti sa-l obligi pe parintele respectiv,printr-un avocat sa prezinte un act cu cat are venitul ca sa poata fi calculata pensia in functie de venitul respectiv,ci nu in functie de minimul pe economie
Răspuns la discuția Pensie alimentara peste 18 ani
De exemplu din moment ce esti acceptat la facultate si iti confirmi locul poti sa deschizi procesul?Sau trebuie sa astepti pana incepe anul "scolar"?Adica Octombrie pentru ca prin Octombrie incepe in mod normal sau Septembrie.
Buna!
Referitor la titlu, implinesc 18 ani, parintii mei sunt divortati si unul dintre ei e plecat in strainatate in Uniunea Europeana si din moment ce vreau sa imi continui studiile am dreptul la continuarea platii acesteia pana la maxim 26 de ani pe durata lor.Intrebarile mele sunt, daca parintele respectiv nu este de acord si spune sa il dau in in judecata poate sa fie gasit din moment ce lucreaza cu contract in strainatate si daca este plecat in strainatate trebuie sa plateasca tot 1/4 din salar pentru un copil?Multumesc mult, sper sa-mi raspunda cineva.Sper sa nu fi gresit categoria