Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Elevii la invatamantul postliceal beneficiaza de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Elevii la invatamantul postliceal beneficiaza de transport gratuit ...

Elevii la invatamantul postliceal beneficiaza de transport(cu trenul) gratuit la fel ca si studentii sau de cel putin o reducere?
uncetateanN, utilizator
De anul acesta beneficiază de gratuitate.

Articolul 20
Normele.... se modifică și se completează după cum urmează:
1. La articolul 2, alineatele (1), (2), (6) și (7) se modifică și vor avea următorul cuprins:

Articolul 2
(1) Elevii din învățământul obligatoriu, profesional - inclusiv postliceal, liceal acreditat/autorizat beneficiază de gratuitate pentru transportul feroviar intern la toate categoriile de trenuri, clasa a II-a, pe tot parcursul anului calendaristic.

(2) Operatorii de transport feroviar de călători vor elibera elevilor legitimații de călătorie gratuite și abonamente lunare gratuite pentru toate categoriile de tren, clasa a II-a, pe durata anului calendaristic.
..................................................................................................
(6) Eliberarea legitimațiilor de călătorie gratuite, a abonamentelor lunare pentru elevi și a legitimațiilor/ abonamentelor de călătorie gratuite se poate face, conform reglementărilor în vigoare, de la casele de bilete ale operatorilor de transport, de la personalul de tren și on-line/automate de vânzare legitimații de călătorie, în funcție de posibilitățile și reglementările proprii ale operatorilor de transport feroviar.

(7) Eliberarea legitimațiilor de călătorie/abonamentelor lunare pentru elevi, gratuite, se face în baza carnetului de elev care va avea înscris pe prima filă codul numeric personal al elevului, cu respectarea prevederilor Regulamentului general privind protecția datelor și legislației de punere în aplicare a acestuia, respectiv în baza adeverinței doveditoare pentru elevii claselor pregătitoare și a certificatului de naștere în copie. Pentru elevii prevăzuți la alin. (3), în carnetul de elev, la rubrica «mențiuni», unitatea de învățământ va atesta dreptul la gratuitate de care elevul beneficiază.
[ link extern ]

Aveți informații și aici:
[ link extern ] /
Deci sa inteleg ca daca esti de exemplu elev la postliceal si vrei sa mergi din Timisoara la Bucuresti ai gratuit?Si ca sa ai gratuit trebuie sa mergi cu carnetul de elev(avizat) la un punct CFR de unde se iau bilete ca sa ti se dea o legitimatie?Daca e asa cum inteleg eu,legitimatia aia ti-o da pe loc sau trebuie sa astepti?
uncetateanN, utilizator