avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Activitate irinatracy2020

Activitate irinatracy2020

Răspuns la discuția Divort cu un copil minor
Multumesc, da asa este... este complex...
Răspuns la discuția Divort cu un copil minor
Buna ziua, revin cu niste completari in speranta ca ma veti ajuta cu niste sfaturi. Fostul meu sot a venit in romania in mai anul acesta si a intentat si el proces de divort. procesele s-au cumulat avand acelasi obiect de divort cu minori. Eu si fostul meu sot am fost de acord cu divortul, cu stabilirea domiciliului copilului la mine si cu numele, ramanand in discutie doar autoritatea parinteasca pe care eu o vreau exclusiva si vizitarea.

Fostul meu sot este extrem de violent verbal, pt ca nu ii permit accesul fizic la mine, imi tot spune ca ce bine ar fi daca as muri, ca o sa ii spuna copilului ce mama oribila sunt, defapt ii si spune... in aceasta vara din mai pana in august eu am permis vizitarea copilului fara sa am un ordin in acest sens, am oprit orice comunicare in momentul in care aceste apelative injurioase le folosea in fata copilului. Baietelul meu fiind martor la aceste agresiuni refuza sa mai vorbeasca cu el, si eu stiu ca pot fi acuzata de alienare parentala insa precizez ca fiul meu nu il cunostea pe tatal lui si eu am incuviintat in aceasta vara intalniri intre ei, in pofida injuraturilor si amenintarilor cu moartea pe care le primesc de 4 ani de cand tatal lui a parasit domiciliul cand fiul meu avea 11 luni.

De anul trecut ii tot trimit mailuri tatalui pentru a imi da o procura de inscriere la gradinita si ma ignora in aceasta privinta ca acum ca suntem in proces sa ma intrebe de ce nu e fiul meu la gradinita... am mailurile si mesajele in care il rog sa ma ajute cu gradinita... fiul meu este la cursuri private pt ca nu am vrut sa il tin acasa...

Ce sfaturi imi puteti da pentru a obtine autoritatea parinteasca exclusiva? imi cer scuze daca am dat prea multe detalii, poate unele irelevante...Poate instanta sa ma oblige sa impart autoritatea parinteasca cu un om care spune deschis in mesaje ca ma vrea moarta si ca o sa ii spuna copilului meu orice pentru a il indeparta de mine? Baietelul meu a stat cu mine non stop de la nastere si nu a suferit direct despartirea noastra fiind foarte mic cand tatal lui a plecat. In mod cert efecte vor aparea pe viitor dar normalul lui pana la varsta de 5 ani am fost eu si bunicii materni, pt el asta e conceptul de familie, si acum trebuie sa introduc in viata lui un om care nu doar ca ma abuzeaza pe mine ca mama, dar este si un strain pt fiul meu...

Multumesc
Răspuns la discuția Divort cu un copil minor
multumesc frumos, da, discutia este in principiu pe autoritatea parinteasca... asa voi face. weekend placut:)
Răspuns la discuția Divort cu un copil minor
Multumesc pt raspuns. Data fiin violenta lui verbala si lipsa stabilitatii locative, eu insist pe autoritate exclusiva, pt ca nu ma simt deloc in siguranta cu el si ma straduiesc sa demonstrez asta cu tot ce pot. In plus, copilul meu ar fi traumatizat sa se duca la un strain practic pe care nu il place si cu care nu vrea sa stea fara mine... ca sa nu mai spun ca i-am cerut in 3 mailuri sa imi semneze pt gradinita si alte nevoi ale copilului si m-a ignorat total...

Am avocat, si el are avocat si o sa fie o lupta in instanta care va continua cel mai probabil cu apel...
Divort cu un copil minor

Eu si sotul meu ne-am despartit in fapt in 2019, cand baiatul nostru avea 11 luni. Sotul este cetatean American si a parasit Romania in 2019. A venit in vizita in 2020 de ziua copilului. Din 2020 nu a vazut copilul care are acum 4 ani si jumatate.

Anul trecut am intentat divort si am cerut autoritate parinteasca exclusiva. Abia l-au gasit pe sotul meu in America dar a ignorat cererea de divort. Anul asta a venit in Romania, si a intentat si el divort pt autoritate parinteasca comuna. Asadar st 2 procese pe rol care se vor comasa.

In ultimii 3 ani, inca sotul meu a recunoscut in nenumarate randuri ca a fost violent cu mine in prezenta copilului pana cand a parasit domiciliul in 2019. Pot sa folosesc asta ca proba a violentei domestice in instanta?

In plus, el spune si ca a trimis bani pentru copil insa a trimis bani pe un cont de paypal care nu era pe numele meu si nu cunosc parola... In ultimii 3 ani nu a avut un domiciliu stabil sau un loc de munca stabil si au avut loc numeroase abuzuri verbale, psihologice si emotionale prin intermedioul retelelor de socializare, cat si amenintari.

Acum vrea autoritate comuna si vizitare cu 2 weekenduri pe luna sa ia copilul. Baiatul meu nu il cunoaste...

Imi puteti spune ce sanse sunt sa obtin autoritate exclusiva?

Va spun si ca sotul meu vrea o intelegere pe autoritate comuna si vizitare cu minorul la domiciliul lui si as dori parerile dumnevoastra...

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Divort cu un copil minor
Casatoria a avut loc in Bucuresti, copilul s-a nascut in Bucuresti, sotul meu are permis de sedere in baza casatoriei...dar nu pot da de el acum, nu stiu nicio adresa si nici unde e pe planeta....si pe mine ma intereseaza doar sa divortez in asa fel incat sa nu imi poata lua copilul mai tarziu in America (in cazul in care il apuca ideea asta) Multumesc, cred ca am citit toate legile planetei si singurul motiv pt care nu am demarat divortul este ca vreau sa fiu sigura ca nu exista vreun risc sa imi pierd copilul. El poate veni in vizita cand vrea dar asta e altceva...
Răspuns la discuția Divort cu un copil minor
Multumesc, deocamdata am decis sa astept...pt ca sincer nu stiu ce sa fac si nici cat de serios este el pt ca se razgandeste des. Dar nu voi ramane maritata cu un copil mult timp pt ca vreau sa pot sa imi cresc baiatul fara sa apelez la el si fara riscul de a imi pierde copilul pt ca se trezeste el ca e tata peste 5 sau 10 ani... sunt si eu confuza si probabil nu ma exprim f clar. Daca era roman era mult mai clar dar fiind American...se complica un pic.

Inca ma gandesc pe termen lung daca dpdvdr al copilului este in avantajul meu sa divortez sau sa raman casatorita...

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca el.este serios puteti rezolva la notar.

Dacă nu este serios sesizati instanta.
Dacă apelați la avocat trebuie bine gândită situația ca sa nu il enervati.

Dacă avocatul este inteligent va poate ajuta ca sa nu riscati sa pierdeți banii dați la notar daca este el neserios si nu se va prezenta sau va refuza sa semneze actele.

Răspuns la discuția Divort cu un copil minor
asa voi face, multumesc... nu vreau sa ii restrictionez accesul la fiul lui...dar fiind American nici nu vreau sa imi pierd copilul intr-un divort international care nu ma avatajeaza. De aceea gandesc cat pot eu de bine situatia.
Răspuns la discuția Divort cu un copil minor
nu vreau nici sa se trezeasca el sa imi ia copilul in America peste 10 ani .... pentru ca eu chiar daca am custodie totala nu ii voi restrictiona dreptul la vizita sau accesul la copil dar invers sunt convinsa ca nu va fi asa ...
Răspuns la discuția Divort cu un copil minor
am inteles, deci eu pot sa inaintez divortul si sa cer custodie totala? pentru ca nu vreau sa il alerg pe sotul meu pe planeta sa semneze acte legate de copil si cum el calatoreste mult ar fi ideal sa nu am nevoie de asta...acum de exemplu, nu pot sa comunic cu el. Nu stiu care sunt conditiile legii pt autoritate parinteasca exclusiva dar daca acestea includ lipsa unei locuinte stabile, a unui loc de munca si o completa lipsa de comunicare se califica :)