avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1687 soluții astăzi
Forum Activitate florinab.1984

Activitate florinab.1984

Le-am facut deja o sesizare pe email si mi-au raspuns ca ma incadrez la punctul e) si cum am depasit nr. de 30 de zile, data de inceput este data cererii. Lucrez si in prezent, da.
Problema mea este cu legislatia, articolul este ambiguu.
Buna ziua! Sunt in situatia in care am revenit la serviciu din concediu de crestere copil, la varsta de 1 an si 2 luni a acestuia. Am depus cererea de acordare stimulent de insertie la 45 de zile de la data revenirii si am fost surprinsa ca data cererii este data acordarii dreptului. Practic, am pierdut 45 de zile de plata.
Am cautat in legislatie si mi se pare cel putin ambiguu! Este vorba despre Art. 24 din "Norma metodologică de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor din 19.01.2011":

"Dreptul reprezentând stimulentul de inserție se cuvine după cum urmează:
a) începând cu ziua următoare celei în care persoana îndreptățită își reia activitatea profesională și realizează venituri supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Codului fiscal, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată;
b) de la data nașterii copilului, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată, în cazul persoanelor care nu îndeplinesc condițiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate și a indemnizației aferente;
c) de la data adopției, a instituirii tutelei, plasamentului sau încredințării, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la data la care s-au aprobat ori, după caz, s-au instituit măsurile de protecție a copilului;
d) de la data depunerii cererii, pentru toate celelalte situații, inclusiv pentru cazul în care cererea a fost depusă peste termenele prevăzute la lit. a), b) și c);
e) începând cu ziua următoare celei în care beneficiarul indemnizației pentru creșterea copilului realizează venituri supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Codului fiscal, și plata acesteia se suspendă, dacă cererea este depusă în termen de 30 de zile de la această dată."

Poate ma lamuriti de ce nu as putea sa ma incadrez si la punctul a), ci doar la punctul e)? Nu vad nici o excludere intre cele doua, doar ca persoanele de la punctul e) fac parte si din cele incluse la punctul a).
Nici nu imi dau seama ce caz real ar putea sa se incadreze la punctul a).

Multumesc!
Florina