avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 262 soluții astăzi
Forum Activitate noxaro

Activitate noxaro

Sal..
DA..postul este inferior pozitiei actuale, solicitare in scris nu a facut nimeni, dar raspunsul la orice intrebare e acelasi..daca nu-ti convine da-ti demisia, tocmai am aflat ca unul din colegii mei si-a dat demisia, pus in fata faptului de a alege intre caserie si demisie....

Orice sfat legal e binevenit, pt ca astia se cred mai presus de lege.
buna maria
multumesc pt raspuns

am sa fiu sincer si direct
Firma in cauza e atotminunata Rcs & Rds...probabil multi de aici se ingrozesc la numele asta.
Situatia e urmatoarea..posturile nu se desfiinteaza, cel putin nu s-a trimis nici o informare oficiala, absolut nimic.
Activitatea nu se restrange, dimpotriva..se extind zilnic..
Dar asa cum le place lor sa lucreze ilegal s-au gandit in felu urmator.

S-au eliberat 2 posturi pe caserie, si din lipsa de oamenim si chef de a angaja altii li s-au propus oamenilor din alte departamente, prima daca civilizat, daca doreste cineva sa mearga la caserie, logic raspunsul a fost nu din partea tuturor, asa ca au apelat la urmatoarea metoda, te cheama la director si iti zice, caserie sau demisia, pana acum 2 angajati si-au dat deja demisia, nu am inteles insa de ce nu au refuzat sa-si dea demisia, pentru ca daca e sa te dea ei afara, trebuie so faca in baza a ceva, dpdv legal...nu doar asa, pt ca nu accept sa ma mut in alt departament.

O scrisoare de intentie e greu sa ceri, in conditia in care daca faci cererea aceasta la coordonatorul tau sau la alta persoana superioara risti sa iti vina randul mai repede la "caserie sau demisia"

Buna ziua sau salut...cum e mai bine

Am urmatoarea intrebare si dilema in acelasi timp, si sper ca poate cineva de aici ma poate lamuri.
Firma la care lucrez, n-am sa-i mentionez numele inca....si cu care exista un ctr de munca semnat pe o perioada nedeterminata a apalat la urmatoarea metoda...
au pus angajatii..unii din ei..sa isi traga la sorti mutarea pe alt departament..solutii alternative nu exista

chestiunea e simpla...te muti sau iti dai demisia...
as vrea sa stiu cat de ilegal este acest lucru, si daca nu doresc nici sa ma mut si nici nu doresc sa-mi dau demisia au dreptul sa ma dea afara?
cum este mai bine...i-as putea actiona in instanta apoi?