avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate MariaMaria15

Activitate MariaMaria15

Buna ziua! In luna mai aveam programata nunta intr-o locatie din oras. Am incheiat un contract de prestari servicii, data la care am achitat suma de 1500 de lei cu titlu de garantie pentru rezervarea localului. "Suma achitata cu titlu de garantie se restituie la data platii pretului. In cazul in care prestatorul (localul), nu mai doreste organizarea evenimentului, sau nu se mai poate desfasura din motive independente de vointa sa, dar care exced fortei majore, este obligat sa notifice beneficiarul cu cel putin 120 de zile inainte de data stabilita, in scris, si sa restituie suma platita cu titlul de garantie. In prezent localul refuza sa imi restituie garantie, motivand ca imi pun la dispozitie locatia in alta data, data cu care eu nu sunt de acord, pentru ca nu este ce imi doresc. Este adevarat ca forta majora exonereaza de raspundere ambele parti, insa localul nu doreste sa restituie garantia, desi nu presteaza nimic la acea data si singura prejudiciata sunt eu. Garantia din contract are titlu de avans, prestatie? Si cum se poate recupera? Care este cadrul legal? Multumesc.