avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate DeliaI

Activitate DeliaI

Buna ziua! Va rog daca se poate sa ma ajutati in urmatoarea situatie referitoare la cota parte in succesiune. Tatal meu a decedat, el fiind recasatorit din 2005 cu a doua sotie. Mama mea, prima sotie, a decedat in 1999. Eu sunt singura lor fiica, si am la randul meu un fiu minor. Sotia actuala a tatalui meu nu are copii, ci doi nepoti dupa sora. In anul 2022, tata a concesionat pe numele lui doua locuri de veci unde odihnesc parintii lui. Tata are un frate, care a cumparat de fapt aceste locuri, dar inteleg ca el nu este chemat la succesiune. Prima mea intrebare mea este: 1. care este cota parte ce imi revine mie, si cat sotiei tatalui, in mostenirea celor doua locuri de veci? A doua mea intrebare este aceeasi, dar legata de locul de veci unde odihneste mama mea, care era de asemenea pe numele tatalui meu dinainte de a se recasatori. Tata a facut succesiunea bunurilor in jurul anului 2018. Prin urmare: 2. Are sotia actuala vreun drept pentru locul de veci al mamei? Mentionez ca tata a fost inmormantat pe locul tatalui sau, la decizia unilaterala a actualei sotii. Din nefericire, situatia este foarte delicata iar dialogul extrem de dificil. Eu si unchiul meu, fratele tatalui, ne dorim sa putem pastra in familia noastra aceste locuri de veci. Va multumesc din suflet pentru sprijinul acordat.
Discuție Legea 19
Buna ziua!

Poate beneficia sotul de concediul pentru supravegherea copilului conform Legii 19/2020, daca acesta nu este inscris la o unitate de invatamant anteprescolar? Copilul are 3 ani, iar mama lucrat de acasa intreaga perioada de la.inceputul crizei. Atata vreme cat gradinitile sunt inchise, nu avem cum sa il inscriem si nici bona nu mai poate veni.

Multumesc anticipat!
Buna ziua! Ajutati-ma va rog sa aflu care imi sunt drepturile de succesor in urmatoarea situatie.
Tatal meu a cumparat o casa la tara in anii 90, cand era casatorit cu mama mea, eu fiind singurul copil. Mama a decedat in '99 si mai tarziu am facut succesiunea, impreuna cu tatal meu. Tata s-a recasatorit in 2005. Sotia actuala nu are copii, ci 2 nepoti de-ai surorii ei. Eu sunt casatorita si am un copil. Tata are un frate si acesta are un fiu, varul meu primar.
Doresc sa stiu care sunt drepturile ce mi se cuvin in cazul in care in viitor tatal meu ar deceda si s-ar aplica mostenirea legala (in lipsa unui testament). Sotia actuala invoca faptul ca i se cuvin toate drepturile pentru casa de la tara, pentru ca a contribuit la traiul lor acolo de-a lungul timpului. Ei locuiesc in casa 6 luni din an, iar in celelalte 6 la apartamentul ei, pe care cativa ani l-a inchiriat, castigand astfel venituri datorita faptului ca locuiau o vreme numai in casa de la tara.
Multumesc pentru lamuriri.