Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cota parte succesiune (locuri de veci)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cota parte succesiune (locuri de veci)

Buna ziua! Va rog daca se poate sa ma ajutati in urmatoarea situatie referitoare la cota parte in succesiune. Tatal meu a decedat, el fiind recasatorit din 2005 cu a doua sotie. Mama mea, prima sotie, a decedat in 1999. Eu sunt singura lor fiica, si am la randul meu un fiu minor. Sotia actuala a tatalui meu nu are copii, ci doi nepoti dupa sora. In anul 2022, tata a concesionat pe numele lui doua locuri de veci unde odihnesc parintii lui. Tata are un frate, care a cumparat de fapt aceste locuri, dar inteleg ca el nu este chemat la succesiune. Prima mea intrebare mea este: 1. care este cota parte ce imi revine mie, si cat sotiei tatalui, in mostenirea celor doua locuri de veci? A doua mea intrebare este aceeasi, dar legata de locul de veci unde odihneste mama mea, care era de asemenea pe numele tatalui meu dinainte de a se recasatori. Tata a facut succesiunea bunurilor in jurul anului 2018. Prin urmare: 2. Are sotia actuala vreun drept pentru locul de veci al mamei? Mentionez ca tata a fost inmormantat pe locul tatalui sau, la decizia unilaterala a actualei sotii. Din nefericire, situatia este foarte delicata iar dialogul extrem de dificil. Eu si unchiul meu, fratele tatalui, ne dorim sa putem pastra in familia noastra aceste locuri de veci. Va multumesc din suflet pentru sprijinul acordat.
DeliaI, utilizator
Din toate bunurile ramase sotia are 1/4 si dv. restul daca nu exista testament.
doar locul de veci proprietate personala intra in masa succesorala; concesiunea locului de veci nu se mosteneste/ partajeaza; ea se preia de la concedent, pe baza certificatului de deces si a dovezilor de succesiune. mergeti la administratie si va veti lamuri
adriandimitriu, utilizator
Actul de la cimitir privind locurile de veci se numesc Act de concesiune şi intră în masa succesorală !

adriandimitriu a scris:

doar locul de veci proprietate personala intra in masa succesorala; concesiunea locului de veci nu se mosteneste/ partajeaza; ea se preia de la concedent, pe baza certificatului de deces si a dovezilor de succesiune. mergeti la administratie si va veti lamuri