avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Activitate camy2008

Activitate camy2008

As dori un sfat in urmatoarea problema:
In prezent sunt divortata. Locuiesc impreuna cu cei 2 copii ai mei care mi-au fost incredintati spre crestere intr-un apartament care a fost primit ca locuinta de serviciu de catre sotul meu. Acum 2 ani am avut posibilitatea sa cumparam locuinta in rate. Toate formalitatile necesare s-au facut de catre juristii de la locul de munca al fostului meu sot.Ratele le platim direct la institutia care ne-a vandut apartamentul. In extrasul de carte funciara apare ca proprietar doar sotul meu desi subliniez ca vanzarea s-a facut in timpul casatoriei noastre. Acum ma aflu in imposibilitatea de a face vreun act pe numele meu. Spre exemplu nu pot trece utilitatile (curent, gaz, telefon) pe numele meu deoarece eu nu apar niciunde. Mentionez ca deocamdata am cazut de acord sa nu facem partajul si sa contribuim in mod egal la plata ratelor care se intind pe durata a 8 ani. Va rog sa ma lamuriti daca este normal ca eu sa nu apar in actul de proprietate si daca institutia nu era obligata sa ma treaca coproprietar. Ce ar trebui sa fac in acest caz?