avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate Laurentiu1222

Activitate Laurentiu1222

Ca si completare, m-ar interesa sa stiu deoarece si eu am un astfel de aparat de masura si as putea sa masor nivelul zgomotului direct din casa, sa pot preveni ulterioare neplaceri pentru altii inainte sa se implice politia.
Buna ziua.

Din cate stiu, dupa cea mai recenta lege, exista o limita de decibeli admisa in afara programului de liniste. Sper sa ma corectati daca gresesc.

Stiu sigur ca politistii vor fi obligati sa aiba aparat de masurare a decibelilor in caz ca este primita o sesizare de deranjare a linistii in bloc.

Stiti cumva care este limita de decibeli legala in acest caz, si care este numarul legii si articolul care reglementeaza acest lucru, daca este cazul?

Va multumesc!
Buna ziua.

Inca inainte de a incepe pandemia de COVID-19, mi-am luat un bilet de avion sa ajung din Regatul Unit al Marii Britanii in Romania, pentru data de 25 mai 2020 (definitiv, nu in scop turistic sau vacanta).

In conditiile acestea, daca starea de urgenta se va prelungi, iar biletul de avion va ramane valabil pentru data de mai sus, voi putea intra in tara? Mentionez ca voi accepta conditiile de carantina sau autoizolare impuse.

De asemenea, ce cadre legale mi se aplica? As dori sa fiu informat cat se poate de bine.

Va multumesc!