avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate George Pricop

Activitate George Pricop

Buna ziua, imi cer scuze probabil s-a mai discutat acest subiect dar cred ca mai mult din punctul de vedere al beneficiarilor. In cazul de fata, eu sunt administratorul unei societati care presteaza servicii foto-video si anul trecut am incheiat un contract pentru serviciile prestate de societatea noastra pentru o nunta care ar fi trebuit sa aiba loc in luna septembrie anul curent. Clientii mei invoca starea de forta majora si vor restituirea avansului, notificandu-ne in acest sens. Sunt indreptatiti sa invoce deja o stare de forta majora pentru luna septembrie? Precizez ca noi dorim sa prestam in continuare acele servicii pentru care am incheiat contractul chiar daca ele ar fi amanate si pentru anul viitor sau la o alta data. In alta ordine de idei, angajatii nostri sunt in somaj tehnic, firma este pe zero fara incasari , avem certificat care atesta ca firma noastra a fost afectata de aceasta situatie, dorim sa prestam servicii atat la data respectiva cat si la o alta data, daca este cazul fara modificari de preturi si cu toate astea clientii respectivi doresc avansul inapoi. Contractul spune ca in cazul in care beneficiarul renunta la contract, trebuie sa achite cu titlu de daune prestatorului jumatate din valoarea contractului (exceptand cazurile de forta majora) Sunt indreptatiti sa ceara avansul inapoi tinand cont ca ei renunta practic la obligatiile contractuale? Multumesc in avans pentru raspuns!