avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Activitate Kojin

Activitate Kojin

Buna seara,

Am o intrebare care probabil va deranja multe persoane.
Va rog sa nu imi reprosati nimic; mai mult de atat, daca nu aveti raspunsuri, va rog sa nu puneti intrebari ofensive sau deranjante. Motivele dorintelor exprimate mai jos sunt personale si nimeni nu are dreptul sa le judece (comportament neprofesional, necivilizat si pur si simplu urat)

Ma asteapta o viata destul de aventuroasa, si ar fi absurd sa cred ca nu voi intampina probleme. Din acest motiv, am inceput sa ma gandesc la ce se va intampla cu mine, in cazul in care voi muri.

In acte, sunt ortodox, deci calea normala va fi inmormantarea cu slujba religioasa. Vreau sa evit acest lucru cu orice pret.

Calea preferata nu este posibila din motive legale (sa fiu ingropat in natura. Poate chiar si lasat acolo unde am murit (se practica acest lucru in cazul celor care escaladeaza Mt. Everest, dar acest caz este o exceptie))

Urmatoarea optiune este incinerarea.
Citind "Norme privind crematoriile umane și incinerarea", observ ca este posibil ca vointa in scris sa fie depusa de "persoana care s-a angajat prin contract că se va îngriji de înmormântare;" Din pacate, nu sunt sigur ca inteleg ce inseamna o astfel de persoana.
Cine este aceasta persoana si cum pot semna acest contract? Este necesara prezenta mea fizica?

Odata ce incinerarea este finalizata, mai raman cu o problema. Asa cum am spus mai sus, sunt impotriva slujbelor religioase pentru propria-mi persoana.
Din cate am inteles, BOR nu va sustine slujbe religioase pentru persoanele incinerate. Exista o modalitate prin care se poate garanta acest lucru? Sunt constient de posibilitatea de a renunta la ortodoxie. Exista pe lista de interese, dar nu are prioritate, deoarece nu sunt deranjat de un titlu dintr-un document care nu reprezinta o importanta profesionala, iar produra de renuntare implica anumiti pasi care nu ma satisfac.

Un alt detaliu, nu doresc ca familia sa fie implicata in vreunul dintre acesti pasi. Este posibila garantarea acestui lucru?

Multumesc si o seara frumoasa!