avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate anidar

Activitate anidar

Răspuns la discuția autorizatie functionare
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri. Deci daca inteleg bine de la Mara ar fi costat 30 ron, iar el mi-a cerut 350 lei. Mi-am dublat si costurile de infiintare, am facut si mult mai multe drumuri la el decat as fi facut la Reg. Com. sa ma ocup personal de infiintare. Ideea a fost din start sa economisesc timp. Se pare ca nu am facut decat sa risipesc si timp si bani.
Voi fi mai atenta pe viitor. Multumesc mult.
Răspuns la discuția autorizatie functionare
Astazi am luat actele. Mi s-au dat CUI-ul, actul constitutiv, cateva chitante de la Reg. Com. (in jur de 350 lei) si CERTIFICATL CONSTATATOR in care scrie ca
-"firma nu desfasoara activitati prevazute in actul constitutiv sau modificator in saptiul destinat sediului social".
-"valabilitate: pana la data inceperii activitatilor prevazute in obiectul de activitate" .
Dar fiind ca obiectul de activitate este transporturi rutiere si nu se desfasoara in sediul social, mai trebuie facut ceva?
Trebuie sa merg eu la Reg Com sa mai obtin vreo autorizatie?
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri. :)
Răspuns la discuția autorizatie functionare
Multumesc pentru raspuns. Licenta de transport nu este necesara (autovehiculul este de pana la 3.5 tone).
Mi s-a spus ca este vorba de autorizatie de functionare pentru sediu, necesara oricarei firme si ca daca nu o fac acum o pot face in termen de 3 luni de la infiintarea firmei.

Buna ziua,
Recent am apelat la un avocat pentru infiintarea unei societati comerciale. In afara faptului ca pretul initial nu a fost cel real (mi s-au mai cerut bani pentru diverse alte lucruri), mi s-au cerut 350 lei pentru autorizatie de functionare.:O
Obiectul de activitate al fimei este transporturi rutiere, iar printre obiectele secudare se afla si comertul.
Poate cineva sa ma lamureasca ce este cu aceasta autorizatie de functionare de la registrul comertului?
-Sunt doua notiuni diferite autorizarea functionarii si autorizatie de functionare?
-Ambele se fac la Registrul Comertului?
-Care e taxa pentru autorizatia de functionare?
Multumesc foarte mult.
Locuiesc intr-o garsoniera la parterul unui bloc.
In fata garsonierei exista un mic spatiu verde pentru o mica gradina.
De cateva saptamani o familie de tigani, locatari tot la parter, dar pe partea cealalta a blocului au amenajat in fata geamurilor pe acel mic spatiu 2 banci.
De atunci ne este ingradit dreptul la liniste si la intimitate. Se sta seara pana tarziu si se rade in hohote chiar in fata geamurilor mele.
Am incercat in nenumarate randuri sa abordez aceasta problema cu cei care au amplasat aceste banci, insa fara succes. Ba mai mult, ultima data am deranjat atat de tare incat am fost jicnita si injurata in cel mai rau mod cu putinta.
Eu sunt relativ noua in blocul acesta si observ ca ceilalti vecini nu reactioneaza (probabil de frica – avand in vedere ca e o familie de tigani). Probabil nici nu sunt afectati intr-o masura atat de mare ca mine (e vorba si de zgomot, dar si de intimitate..)
E o situatie pe care nu o pot tolera, dar nu stiu cui sa ma adresez.
Ma puteti ajuta cu un sfat?
Multumesc.:-/