avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Activitate Marcelamanole

Activitate Marcelamanole

Răspuns la discuția Însărcinată si concediata
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da am sa vorbesc,ieri i am intrebat daca pot aduce medical in continuare si au zis ca da. Acum vedem cat se poate. Acum m am lămurit ca nu pierd prenatalul. Multumesc frumos!

enterconsult a scris:

Și eu cred că mai puteți temporiza un pic, până intrați în concediu de sarcină și lăuzie. Eventual, un concediu medical de risc maternal, dacă e cazul, etc. În niciun caz nu veți pierde concediul de creștere și îngrijire copil. Nu ar strica să vorbiți direct cu angajatorul aceste lucruri. Închiderea unei afaceri durează luni de zile, nu se face de azi pe mâine.

Răspuns la discuția Însărcinată si concediata
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am inteles,va multumesc frumos!
Răspuns la discuția Însărcinată si concediata
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu am crezut ca numai pot depune ptr concediu maternal daca raman fara serviciu ca pierd acele 126 de zile care sunt concediu maternal. Si am crezut ca le pierd ptr ca din ce am vazut eu acest concediu maternal adica acele 126 de zile le poti lua de la medicul de familie adica medical si il duci la munca,si cum eu raman fara munca crezut ca numai am unde sa duc medicalul acesta. Ca asa .făcut calcul si dupa 27 iulie as putea intra in concediu maternal. Si eu m am gandit ca daca intru in somaj imi scade indemnizația ptr ca va fi foarte puțin șomajul în comparație cu medicalul. De aceea v am scris ptr ca nu stiu cum as putea sa procedez. Multumesc frumos!
Ionut.ion a scris:

Mai aveti o optiune....
Stati o perioada fara venituri si apoi depuneti direct actele pentru Concediul maternal si dupa pentru CCC
Veniturile reprezentand indemnizatie de somaj se iau in calcul la stabilirea indemnizatiei pentru CCC si s.ar putea sa va scada mult cuantumul acesteia.

Răspuns la discuția Însărcinată si concediata
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da stiu ca se deschid magazinele,patronul vrea sa renunte,sa iasa dupa piața românească. La telefon ne a spus că nu le da voie sa deschida magazinul dar in notificarea care ne a trimis-o arata clar ca in ultimii 3 ani a mers numai pe minus.

Company Advising a scris:

Eu intrebam daca a fost anuntat angajatorul din prisma faptului ca poate nu va iesi de pe piata si doar au invocat asta pentru restructurare. Magazine se vor deschide. Dar da, beneificati de somaj daca depuneti actele la AJOFM si apoi veti beneficia de indemnizatie de crestere copil. Faptul ca nu ati avut intreruperi este un avantaj.

Răspuns la discuția Însărcinată si concediata
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc frumos pentru răspunsuri! O seara buna!

Răspuns la discuția Însărcinată si concediata
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Păi si unde pot depune actele de somaj? Eu am crezut ca angajatorul o face? Ma pot duce eu sa le depun ? Multumesc!
Răspuns la discuția Însărcinată si concediata
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da am anunțat din martie am fost in medical pana acum pe data de 10 iunie
Răspuns la discuția Însărcinată si concediata
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
La locul actual de muncă 8 luni dar in ultimii 7 ani am pauza de 2 săptămâni fără contract

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Va pot trimite in somaj, din somaj sa beneficiati de concediul maternal ( pre si postnatal, cele 126 de zile) si de acolo de concediul pentru crestere copil-CCC.
Ce vechime aveti in munca?

Buna ziua. Tocmai m au sunat de la muncă,si mi sa spus că vom fi concediați toți ptr ca,din cauza virusului nu se mai deschide magazinul unde lucrez,acest magazin se află în mall si nu li se da voie sa l deschida. Drept urmare brendul va ieși dupa piața. Acum vreau sa va intreb. Eu sunt însărcinată,ce se poate intampla cu mine ? Ma poate da si pe mine afară? Exista vreo modalitate sa fiu macar dată în somaj? De la munca momentan nu mi au spus ce sa va întâmpla cu mine. Multumesc!
Discuție Medical sarcina
Buna ziua! As vrea sa stiu si eu daca mi sa calculat corect salariul. În luna aprilie am fost in medical pentru ca sunt însărcinată si am avut codul 01 si sunt nemulțumită de cati bani am luat. Eu am un salariu brut de 3932 si am luat doar 2002 salariu net. Multumesc frumos!