avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Activitate troll2000

Activitate troll2000

Răspuns la discuția Impozit transcriere masina
nimeni nu stie? :(
Răspuns la discuția Impozit transcriere masina
M-am dus cu acest paragraf printat pentru a le arata domnilor de la primarie si chiar s-au ofensat cum imi permit eu sa ii invat eu legile. Au tinut-o in continuare pe a lor ca trebuie sa platesc si "sa termin cu aburerile". Tocmai de asta voiam sa stiu unde ma pot sesiza in legatura cu acestia (traim in Romania si stim cu totii cum e in institutiile publice, de la nepotisme la tot felul de relatii, toti sunt mana in mana mai ales in primarii)
Buna ziua, m-am lovit de urmatoarea situatie:
Am achizitionat o masina de la un proprietar din Romania, masina este deja inmatriculata pe judetul CJ, am transcris-o pe numele meu la primaria din Iasi. Impozitul a fost platit de catre proprietarul din CJ detin si chitanta. Cei de la Iasi dupa ce am transcris-o mi-au spus ca trebuie sa paltesc iar impozitul ca nu conteaza ca acesta a fost platit. Ca odata schimbat proprietarul se plateste iar. Din ce stiu eu in noul cod fiscal se mentioneaza ca trebuie sa platesc iar impozitul de anul urmator.
Ce trebuie sa fac daca acestia insista in continuare ca eu trebuie sa platesc impozitul si a nu ma lasa cu vreo restanta sau ceva?
Unde as putea face reclamatie pentru incompetenta lor sau ce rezolvare ar exista.
Multumesc.
Răspuns la discuția Mostenire intre frati
Mai sunt bucati de teren in alte sate sau diverse bunuri precum masini, insa copilul 1 nu stie de ele. Acesta primeste de la primarie tot ce este inregistrat sau cum i se aduc la cunostinta despre acestea? Se poate ajunge si la intelegere in sensul ca iti dau x suma ca sa nu te atingi de casa, iar de restu negociem noi in viitor? Daca nu este o persoana amiabila sau refuza oferta facuta si se duce in instanta in ce consta asta mai exact? De exemplu casa cu gradina sau o masina cum se imparte? (poate suna absurda intrebarea dar se taie casa sau masina? casa inteleg ca imparti terenul, dar masina?)
Se da urmatoarea situatie:
Tatal are un copil din prima casatorie, acesta a divortat. S-a recasatorit si a facut alt copil. Nu a tinut legatura deloc cu sotia sau copilul din prima casatorie. In timpul celei de a doua casatorii si-a cumparat casa si a investit in ea sau in alte bunuri impreuna cu sotia, dar casa este doar pe numele sau.
Tatal s-a imbolnavit de cancer (boala fiind galopanta). Cu cateva luni inainte sa decedeze s-au pregatit actele la notar pentru a trece toate bunurile pe numele copilului 2 (din casatoria a doua). Insa acesta a devenit incoerent si nu a mai putut semna actele.
Acum dupa deces copilul din prima casatorie doreste sa isi ia partea din mostenire de pe urma tatalui.
Sotia inca traieste alaturi de copil, iar copilul 1 doreste sa isi ia partea desi nu a contribuit cu nimic, nici el, nici familia lui in tot ce s-a investit.

Ce se poate face in aceasta situatie ca, copilul 1 sa nu primeasca nimic sau o parte infima in caz ca exista vreo lege legat de dreptul sau.

(acesta a si declarat verbal ca isi uraste tatal din tot sufletul, dar isi vrea partea daca tot se poate, niste bani nu strica)

Scuze daca nu am fost foarte coerent pentru a evidentia situatia, nu am cunostinte despre domeniul legal.

Multumesc.