avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Activitate Icetime1313

Activitate Icetime1313

Răspuns la discuția Fara fiscal
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua revin, Deci am fost la politie am confirmat cu dansi daca trebuie sa fac ce mi ati spus dvs in leg cu precautie de a merge la drpciv ei au zis ca da sa ma duc, drpciv mi a spus ca e de pe 22 05 nu se rezolva la ei doar la Amzei am fost acum la Amzei dupa o coada care nu se mai termina
... Mi sa spus ca nu are treaba cu ei ca am scos fiscalul si daca vine vrei amenda pe numele mamei mele sa o contestez si ma descurc eu ca nu e nimic sa nu imi fac griji asa mi sa spus.....
Răspuns la discuția Fara fiscal
Va multumim din suflet pentru ajutorul acordat, nu toti sunt corecti si nu toti joaca dupa reguli, am sa revin cu un comentariu dupa ce voi merge la D. R. P. C. I. V
Răspuns la discuția Fara fiscal
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc pentru sfatul acordat, sa va raspund la intrebare, da asa este masina era pe numele mamei mele am fost impreuna cu ea deoarece legal eu nu puteam sa o vand daca era ea trecuta in acte, totul a fost okay in acte cat si fiscal nici o problema de genul, vanzarea cumpararea e decurs legal intr-un centru acte/acte (autovit) ales de dansi, am so dovada de AWB de la fancurier cum ca am trimis actele cum au spus ei cu ramburs de 300 de lei care mi-a venit inapoi acasa, masina era inmatriculata in Romania o simpla masina reno, si da desigur au inspectat-o au fost multumiti atunci desi tot au negociat cu mine sa le vand masina la pret cat mai mic, in concluzie totul a decurs legal aici am fost impreuna cu mama mea (propietara masini) sa o vindem domnilor acestora la un loc ales de ei inspectata facut acte totul legal, scos fiscal dovada ca le-am trimis prin fancurier si tot am procedat legal dar sincer mi se pare extrem de ciudat ce se intampla de ce nu au vrut fiscalul foarte ciudat ei pareau capabili de carat oi cu ea sincer sa va spun, cand am fost la piata amzei impreuna cu mama mea sa scoatem fiscalul ni s-a spus de acolo ca noi numai avem treaba cu masina deoarece practic e radiata sau ceva de genul din moment ce am scos fiscalul atunci cu ea. Din moment ce am actele vanzare cumparare dovada ca le-am trimis prin fancurier si ei au refuzat acele acte, si acum pur si simplu ne tot suna si spun ca masina nu e buna ca au schimbat nu stiu ce la ea sa intru pe video conferinta cu ei sa imi arate ce schimba nu inteleg aceasta logica din moment ce au cumparat masina okay de la mine, dansi tot insista ca masina e proasta ca sa ne ducem sa facem alt fiscal si tot asa sa platim noi din banii nostri tot acest demers fara nici o siguranta ca ei vor refuza si ne vor suna din nou si din nou, mi se pare o mare infractiune noi am vandut masina legal la pret mic de masina veche pana la urma am facut acte am scos fiscal... adica ce putem face pana la urma ne-am facut datoria eu cu mama mea imi este frica sa nu fim acuzate pe nedrept de politie ca am vandut noi masina stricata sau ca nu am dat fiscalul ....
Discuție Fara fiscal
Buna ziua vin la dvs cu o problema cred eu destul de rara, situatia sta in felul urmator mi-am vandut vechea masina pe net (masina find pe numele mamei mele) unor domni din Iasi, am facut actul vanzare cumparare pe 3200 lei dansi mi-au spus ca imi vor da doar 2900 de lei si 300 de lei prin curier cand va ajunge fiscalul la ei. Le-am dat masina talon le-am spus ca am luat masina de pe net tot de la cineva le-am spus problemele masini pe care le stiam eu, apoi cand sa le trimit fiscalul prin curier cu ramburs au refuzat pe fond ca nu au banii, mi-a venit inapoi ce am trimis fiscalul adica okay pana aici am zis sa astept pana cand imi spun ei sa trimit mi-au spus sa le trimit fiscalul intr-o luna de zile cand acestia vor avea banii sa plateasca ce-I 300 de lei promisi, si trece timpul se face o luna sunt sunat si mi se tot repeta ca masina are probleme foarte mari de care nu stiam, si incep cu amenintari prin telefon ca au fost mintiti de catre mine si sa le trimit actele asa fara ramburs de 300 de lei, eu nu am ce face cu fiscalul dansi find foarte violenti verbal cu mine am zis okay vi le trimit asa fara ce I 300 de lei sa nu exisiste probleme, cand incerc sa trimit fiscalul si intreb in ce zi sa fie trimise dansii imi spun sa mai astept ca nu il vor acum ca nu au banii sa o inmatriculeze. Eu apoi am zis okay fie lasa de la mine, apoi sunt sunat si mi se spune sa ma duc eu din nou la piata Amzei sa le scot din nou deoarece ar avea o data de epirare deja au trecut 3 luni de zile pe putin si ma trezesc cu fel si fel de apeluri si mesaje sa le trimit fiscalul stiu ca odata expirat perioada de 2 luni de zile numai ai cum sa inmatriculezi o masina, acum imi este frica pentru siguranta mea si a mamei mele pot sa ma duc la politie am motive indeajuns de bune?