avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1861 soluții astăzi
Forum Activitate odehalin

Activitate odehalin

Răspuns la discuția cedare teren
Multumesc!
Dar daca primaria nu mi-a facut nici o oferta prealabila sunt obligat sa le cedez terenul?
In ce conditii se face despagubirea? (in conditiile pietei plus daune)
Discuție cedare teren
Buna ziua!
Am cumparat un teren in 2007. La data cumpararii terenului in zona nu era intocmit PUZ.
Luna trecuta am solicitat eliberarea Certificatului de Urbanism si dupa eliberarea acestuia mi s-a spus
ca pt obtinerea autorizatiei de constructie trebuie confruntat Proiectul Cadastral cu PUZ. La aceasta consultare am aflat ca in PUZ. (care este trimis spre aprobare la primarie), pe schita terenului meu este prevazuta o mare intersectie, care imi acopera practic tot terenul. De asemenea mi s-a solicitat sa fac un act notarial prin care cedez terenul in folosul domeniului public conform PUZ actual. Mentionez ca la data intocmirii Puz-ului actual nimeni din toata zona nu a fost consultat in aceasta privinta si ca doresc sa-mi costruiesc casa, nu sa cedez terenul.
As vrea sa-mi spune-ti daca daca conform legii Primaria ma poate obliga sa cedez terenul in folosul domeniul public.
De asemenea, as dori sa stiu daca voi primi despagubiri si ce sanse legale am ca sa-mi pastrezi terenul.
Multumesc!