avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1099 soluții astăzi
Forum Activitate mystyk2000

Activitate mystyk2000

Răspuns la discuția Informare alcool volan
Va multumesc. Dar ce inseamna urmatorul articol: ,,(5) Dacă după ce pedeapsa anterioară a fost executată sau considerată ca executată se săvârșește o nouă infracțiune în stare de recidivă, limitele speciale ale pedepsei prevăzute de lege pentru noua infracțiune se majorează cu jumătate." Ce inseamna o noua infractiune in stare de recidiva? Va multumesc anticipat.
Buna ziua. Prietenul meu are o condamnare cu amenda penala si anulare permis care s-a incheiat in decembrie 2015, urmand ca in decembrie 2016 sa obtina un nou permis de conducere. In februarie 2020, a condus si parcat o masina,a unui prieten, se afla asteptand in masina prietenul respectiv,masina oprita, cheile scoase din contact, in acest timp venind un echipaj de politie pentru ca sesizase stationare neregulamentara. Prietenul meu a zis ca asteapta soferul, el neintentionand sa conduca mai departe. Persoana nu a mai venit, si prietenului meu i s-a masurat alcoolemia, 0,5 in aer expirat, rezultatul probei de sange nu o stie.De asemenea, politistul a scris ca masina se afla in trafic in momentul in care a sosit echipajul. Sunt sanse sa primeasca o solutie fara inchisoare?