Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Informare alcool volan
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Informare alcool volan

Buna ziua. Prietenul meu are o condamnare cu amenda penala si anulare permis care s-a incheiat in decembrie 2015, urmand ca in decembrie 2016 sa obtina un nou permis de conducere. In februarie 2020, a condus si parcat o masina,a unui prieten, se afla asteptand in masina prietenul respectiv,masina oprita, cheile scoase din contact, in acest timp venind un echipaj de politie pentru ca sesizase stationare neregulamentara. Prietenul meu a zis ca asteapta soferul, el neintentionand sa conduca mai departe. Persoana nu a mai venit, si prietenului meu i s-a masurat alcoolemia, 0,5 in aer expirat, rezultatul probei de sange nu o stie.De asemenea, politistul a scris ca masina se afla in trafic in momentul in care a sosit echipajul. Sunt sanse sa primeasca o solutie fara inchisoare?
Din cate inteleg eu, nu pare sa fie recidiva, deci sunt sanse la o pedeapsa care sa nu fie in regim de detentie.
Pentru o informare exacta, cel mai bine sa mearga cu actele la un avocat.
Va multumesc. Dar ce inseamna urmatorul articol: ,,(5) Dacă după ce pedeapsa anterioară a fost executată sau considerată ca executată se săvârșește o nouă infracțiune în stare de recidivă, limitele speciale ale pedepsei prevăzute de lege pentru noua infracțiune se majorează cu jumătate." Ce inseamna o noua infractiune in stare de recidiva? Va multumesc anticipat.
Pentru a se vorbi de recidiva trebuie ca infracțiunile săvârșite sa îndeplinească o serie de condiții. În cazul prezentat de dvs. nu se aplica rediciva, deci nu e incident articolul la care ați făcut referire.

mystyk2000 a scris:

Va multumesc. Dar ce inseamna urmatorul articol: ,,(5) Dacă după ce pedeapsa anterioară a fost executată sau considerată ca executată se săvârșește o nouă infracțiune în stare de recidivă, limitele speciale ale pedepsei prevăzute de lege pentru noua infracțiune se majorează cu jumătate." Ce inseamna o noua infractiune in stare de recidiva? Va multumesc anticipat.