avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1098 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sunt intr-un proces si nu inteleg
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Sunt intr-un proces si nu inteleg

am executat o condamnare de 8 ani si am fost eliberat conditionat in anul 2005 ,si am un proces pe rol in care sunt acuzat de conducere sub influenta alcolului .fapta comisa in 2012 .mai pot primi o pedeapsa cu suspendare ???












#-o



dupa parerea mea sunteti intr-o situatie destul de dificila. Nu ati dat multe detalii,dar pare ca sunteti in stare de recidiva.
Daca va aflati in stare de recidiva instanta nu poate aplica o pedeapsa cususpendare.
Instanta ar putea teoretic sa aplice o amenda administrativa insa este greu de crezut ca ati putea avea atat de mult noroc...
totusi as vrea sa stiu care este perioada de timp ,dupa efectuarea unei condamnari ,care sa nu mai atraga recidiva ???
deci nu se tine cont ca de la data eliberarii nu am mai comis nici o infractiune ?
nu se ia in considerare ca procesul este pentru o infractiune de alta natura ,,conducerea autoturismului in stare de ebrietate ,,

si as vrea sa stiu daca este o proba destul de solida ,ca politistul m-a pus sa suflu in fiola la aproape 2 ore de cand a sosit .cu toate ca am cerut sa suflu la momentul in care a sosit echipajul de politie .la cererea mea mi-au spus sa astept si atrecut aproximativ 2 ore .deoarece nu aveau aparatul etilotest si a trebuit sa asteptam sa vina un alt echipaj
Ultima modificare: Joi, 15 August 2013
teryca, utilizator
In cazul dvs. Trebuie facuta reabilitarea jdecatoreasca.
Pana nu faceti reabilitarea judecatoreasca va veti afla in stare de recidiva.

Daca deja ati comis o noua infractiune nu mai puteti face reabilitarea judecatoreasca.
Riscul este extrem de mare sa ajungeti la inchisoare fiind recidiva.
Ultima modificare: Vineri, 16 August 2013
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
multumesc pentru timpul acordat

Alte discuții în legătură

Reabilitat de drept sau nu? Ana_m Ana_m o persoana a fost condamnata la pedeapsa cu inchisoare de 9 luni cu suspendare conditionata la data de 25.05.2005, avand termen de incercare de 2 ani si 9 ... (vezi toată discuția)
Recidiva? bogosianu bogosianu Buna seara! cetateanul x a comis in urma cu mai multi ani, infractiunea de conducere fara permis...a executat ,in urma cu 6 ani, o condamnare de 1 an si 1/2 ... (vezi toată discuția)
Infractiunea articolul 85 simian28 simian28 buna ziua,am fost oprit de politia rutiera circuland cu numerele provizorii expirate de 20 de ore,politisti mi-au intocmit dosar penal,am citit legea am vazut ... (vezi toată discuția)