Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sunt intr-un proces si nu inteleg
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Sunt intr-un proces si nu inteleg

am executat o condamnare de 8 ani si am fost eliberat conditionat in anul 2005 ,si am un proces pe rol in care sunt acuzat de conducere sub influenta alcolului .fapta comisa in 2012 .mai pot primi o pedeapsa cu suspendare ???

#-o

Foarte multe persoane gresesc atunci cand nu isi fac reabilitarea intrucat daca comit o noua infractiune dupa 20 de ani de la data iesirii din penitenciar chiar daca au fost cuminti timp de 20 de ani nu conteaza.
Conform legii si in functie de infractiunea savarsita ajung in mod obligatoriu la inchisoare.

Reabilitarea trebuie ceruta si obtinuta pana la momentul comiterii unei noi infractiuni.
In caz contrar, exista stare de recidiva cu toate consecintele juridice ce rezulta din aceasta situatie prevazuta de lege.
Din descriere intr-adevar nu pare sa indepliniti conditiile de aplicare a suspendarii conditionate a executarii pedepsei.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat