avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate 0724036992

Activitate 0724036992

Mulțumesc frumos!

Cornel Vasile a scris:

Demisia opereaza incetarea contractului de munca, in mod unilateral, fara a fi necesara aprobarea acesteia de catre angajator. Asadar, demisia nu are cum sa fie aprobata de angajator, el ia doar la cunostinta de intentia dvs. de a inceta c.i.m.

Angajatorul are obligatia sa va inregistreze cererea, altfel este pasibil de o sanctiune contraventionala daca sesizati ITM-ul.

Problema este ca nu acceptă demisia cu acordarea tuturor drepturilor ( CO , Sărbători legale )

Cornel Vasile a scris:

Si problema care este ?

Bună ziua. Sânt angajată la Sc.Al-Ma Family 2016 SRL ,Am fost în somaj tehnic până pe 01.06.2020 .Am cerut concediul de odihnă conform contractului de muncă la care administratorul a spus că această firmă nu acceptă concediul de odihnă. Am făcut sesizare la ITM si raspunsul a fost ca in decembrie 2018 Am fost evidențiată cu 19 zile de CO fără a exista o cerere de concediu , dar conform statului de plată și pe 2019 cu 20 zile dar la fel ,fără a exista o cerere . Am depus demisia fără perioadă de preaviz cu cererea tuturor drepturilor.